Marvel’s Avengers pobavil, no neprekvapil

Už minulý rok sme sa na celosvetovej udalosti E3 pozreli na trailer a ukážku z hry o najsilnejších hrdinoch sveta. Square Enix v spolupráci s Crystal Dynamics nám nakoniec dodali priemerný príbeh zameraný na nostalgiu.

Recenzia bude obsahovať spoilery.

Príbeh začína veľkým conom, tzv. A-Day (Avengers Day), kde spoznávame fanúšičku Avengerov Kamalu Khan. Kamala cestuje na A-Day kvôli súťažu o najlepšiu fan fiction a postupne, celkom náhodne, stretáva kapitána Steva Rogersa, Black Widow, Thora, Brucea Bannera a Iron Mana. Idylku A-Day preruší výbuch na Golden Gate, o ktorý sa naši hrdinovia musia postarať. Celá udalosť sa koná na novom helicarrieri Chiméra, ktorý sa neovládane aktivuje a neskôr vybuchne. Problémom však je to, že na Chimére sa nachádza prvok TERRIGEN, ktorý unikne do ovzdušia. Účastníci A-Day, ktorí TERRIGEN vdýchnu, odrazu získavajú supershopnosti.

Kapitán Amerika hľadí na budúcnosť superhrdinov (Foto: Marvel’s Avengers)

Päť rokov po udalostiach A-Day opäť stretávame skoro dospelú Kamalu. Kapitán Amerika je mŕtvy a Avengeri boli rozpustení. Neľudia (Inhumans) sú lovení a skrývajú sa pred organizáciou A.I.M. (Advanced Idea Mechanics), ktorá za katastrofu viní práve ľudí so schopnosťami. Kamala nachádza tajné zábery z kamery počas A-Day, ktoré ukazujú kapitánove posledné chvíle a pre následovaná spoločnosťou A.I.M. uteká do Utahu, kde sa s kontaktuje s HULKom. Tí si dajú za úlohu znovu vybudovať iniciatívu Avengers. Postupne nachádzame Tonyho Starka, ktorý sa rovnako skrýva v odľahlej vile. Po ďalších pár misiách a nových oblekoch sa hrdinovia rozhodnú znovu naštartovať Chiméru a oslobodiť neľudí z väzenia A.I.M., na ktorých robia pokusy. Tu je už helicarrier skoro v plnej prevádzke, obývaný aj agentami S.H.I.E.L.D. Tu sa v príbehu vyskytuje niekoľko absurdít. Pri predstavení novej generácie androidov A.I.M. na Chiméru zaútočia; znenazdajky sa ale objaví Thor, ktorý všetko zachráni. HULK sa nezhodne s Tonym Starkom a Kamalu nechajú na Chimére samú. Nielen hrdinovia, ale v momente zmizne aj celý personál, ktorý zahŕňa technikov, agentov, strojvodcov či výskumníkov. Nedáva to zmysel. Potom ich samozrejme Kamala upokojí a vrátia sa na helicarrier s novým plánom, oslobodila Steva Rogersa, ktorého celých päť rokov väznili na orbite a postavia sa hlavnému zločincovi MODOKovi. Tu by bolo fajn poznamenať, že celý príbeh sa odohráva v rámci 17 misií, ktoré sú bohužiaľ stále o tom istom. Aj keď sa quest tvári ako niečo nové, stále je to o tom, že je potrebné dostať sa na isté miesto a vybiť protivníkov. Podľa prepočtov by hlavná príbehová línia nemala zabrať viac ako 10 hodín, čo je veľmi málo aj keď plníte bočné úlohy.

Dočkali sme sa predstavenia nového záporáka (Foto: Marvel’s Avengers)

Hrateľnosťou sme bohužiaľ nedostali druhého Spider-Mana, ale len akýsi pokus o veľmi akčnú hru so superhrdinami. Najväčším problémom mimo príbehu bolo to, že nám vývojári chceli ukázať, čo všetko sa s Avengermi dá robiť. Jednu chvíľu hráme za Kamalu (Miss Marvel), hneď na to za HULKa, neskôr za Iron Mana, Black Widow a Kapitána Amerika. Veľmi mi chýbal pocit, že mám nejakú hlavnú postavu, pritom si pre nás pripravili perfektnú hrdinku v podobe Miss Marvel. Kamala sa vie “naťahovať” a má s tým problémy. Schopnosti jej veľmi sajú energiu a odpadáva, avšak nikto neadresuje tento problém, rovnako ani sám Hank Pym, prvý Ant-Man a vedec, ktorý sám využíva častice Pym na to, aby sa mohol zmenšovať. Chýbala tomu využitie predstavených reálií. Rovnako sa mi zdá, že útoky hrdinami sú nevyvážené. Ak do drona udriem s Miss Marvel, rozsype sa po dvoch útokoch. Avšak ak hrám za Black Widow, musím do dronu vystrieľať štyri zásobníky. Nevyváženosť bohužiaľ nebola len v sile útokov, ale aj v technickom spracovaní. Hra sekala, postavy sa niekedy nemohli dostať cez prekážky a stalo sa mi, že mi hra sekala aj počas cinematiku.

Pri kúpe nečakajte epické dobrodružstvo či otvorený svet. Pocit, že ku questu doletíte, cestou stretnete zopár hliadok, ktoré vás napadnú, alebo jednoducho pocit, že môžem z Chiméry vyjsť a prezrieť si okolie. V hre mi to chýbalo a cítil som sa tým dosť oklieštený. Hra sa viac sústredila na online multiplayer, ktorý je dostupný po dohraní hlavného príbehu. V Marvel’s Avengers si tak môžete získavať nové menovky či komiksy a pokúšať sa prechádzať, žiaľ, repetitívne questy.

Počas hry zbierate komiksy, ktoré vám vylepšia bojovú silu či zdravie (Foto: Marvel’s Avengers)

Aby som však nehovoril len negatíva, poviem, čo sa mi na hre páčilo. Vylepšovanie oblekov, zbieranie surovín či plánov na nové obleky a to, že sa môžem oboznámiť s vnútrom helicarrieru. Hra mala za účinok aj to, že som sa navnadil na prečítanie Avengers komiksov. Počas hrania komiksy zbierate a tak nájdete aspoň akú takú inšpiráciu na čítanie. V hre sú využité reálne komiksy a to nielen tie staršie, ktoré sa zháňajú ťažšie, ale aj novšie diela ako napríklad komiks Thor z roku 2014. Dobré na tom je aj to, že pri každom komikse vidíte aj meno autora, a tak si ich diela viete jednoducho vyhľadať. Okrem inšpirácie vám komiksy v hre vylepšujú štatistiky k boju. Rovnako plusom sú aj hlasy hercov, ktoré boli v hre použité. Napriek tomu, že sa v hre neobjavujú mená ako Robert Downey Jr. alebo Chris Evans so Scarlett Johanson, vyobrazenie týchto “neobyčajných” Avengerov malo svoje čaro. Ak patríte medzi hráčov, ktorí sa radi ponoria do otvoreného sveta a užívajú si RPG hry, tento titul vás môže nechať sklamaných. Naopak je hra vhodná pre hráčov, milujúcich akčné multiplayer hry v online priestore. Zdá sa však, že my si na skutočne dobrú Avengers hru budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.