Mark E. Pocha po krste Kontaktu

Po krste sme s Markom udržali Kontakt (Foto: PoP-Cult Magazín)

Mark E. Pocha, autor Krajiny kanibalov, na SlavCone 2017 krstil svoju novú knihu – Kontakt. Tento sci-fi horor pokrstili samotní čitatelia svojím krikom. Keďže sme sa na SlavCon vybrali aj my, spýtali sme sa Marka, kam sa bude jeho tvorba ďalej uberať.

Tak teda, Mark, ako by si porovnal tvoju novú knihu s Krajinou kanibalov? V čom je iná? Prečo by sa Kontakt mal páčiť čitateľom Krajiny kanibalov?

Neviem komu sa bude páčiť a je mi to, úprimne povedané, jedno, lebo sa páči mne a to je to najdôležitejšie. Ale v každom prípade je Kontakt v porovnaní s Krajinou kanibalov taká Disneyovka, dá sa povedať. Kontakt sa ale viac zameriava na vzťahy medzi ľuďmi, medzi postavami, sú tam „pančlajny” zo života, takže je to autentická kniha o tom, ako dnes žijú mladí ľudia a ako sa trápia a ku koncu ich trápia mimozemšťania.

Napísal si béčkový horror a sci-fi horror. Čo bude ďalšie? Bude aj nejaký fantasy horror?

Fantasy horror? Fantasy je v pohode, ale ďalšiu knihu už mám v príprave a bude to niečo veľmi špeciálne, no nechcem zatiaľ prezrádzať, lebo som poverčivý. V každom prípade Kontakt vás prinúti plakať, smiať sa, kričať, a to všetko naraz.

Takže nápad na knihu máš, ale neprezradíš nám ho.

Tá ďalšia kniha je už hotová, len si ju ešte potrebujem nechať trocha odstáť, ale ten prvý rukopis mám hotový. Tak uvidíme, čo s tým potom ďalej.

Opäť si napísal knihu, ktorá je samostatná. Chystáš aj nejakú rozsiahlejšiu knihu, alebo možno sériu kníh?

Ten nový román má okolo 300 strán a je to zase niečo, z čoho sa vám otvoria rany, nebudete mať pokojný spánok a ženy budú mať mokré nohavičky.

Ktorú z tvojich kníh by si najradšej videl vo filmovej podobe?

Ja neviem, prečo so mnou nechcú spolupracovať žiadne vydavateľstvá. To je moja odpoveď na túto otázku. (Smiech.) Okrem Hydry teda.

Neuvažuješ aj nad komiksom, keďže tvoj ilustrátor Martin „Cuco” Luciak kreslí aj komiksy? Neuvažujete o nejakej spolupráci?

Na komikse sme robili. Na Ľudovítovi Štúrovi, teda na zombie Ľudovítovi Štúrovi a niektoré kapitoly sú na mojej stránke markepocha.webnode.sk. Tam sú prvé kapitoly, len Cuco teraz nemá čas na to, aby to kreslil. Je s tým veľa práce a človek nemá zaručené, že mu to vydajú.

Nezvažoval si svoje príbehy zasadiť aj do iných časových línií? Napríklad postapokalyptycký román, cyberpunk, alebo niečo historické?

Neviem, ja si to nikdy nevyberám, kniha si vyberá mňa – to, čo príde samé, to sa samé napíše. Ja nikdy nepíšem, ja nerád píšem, nie som spisovateľ. To stále zdôrazňujem, ja som obyčajný chlapík s neobyčajne veľkým…

Ako by si presvedčil čitateľa, aby si prečítal Kontakt?

Nečítajte to, príde vám z toho zle, budete plakať, budete sa smiať, budete grcať. Knižka je inak zabalená do vrecúška, ak by niekomu prišlo zle, takže nás nemôžete žalovať, ak sa to stane.

Markovi ďakujeme za rozhovor. Ak ste na SlavCon 2017 ešte neprišli, stále máte možnosť vybrať sa naň. Festival trvá do nedele a prinesieme vám po ňom aj zostrih.

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.