MarbleLympics – Šport ako žiaden iný

Ste ako ja, teda vám lezie na nervy hokej a jeho povrchný davový ošiaľ a patriotizmus? Nebaví vás zdĺhavý futbal, čo beztak skončí iba bitkou jedných náckov proti druhým v uliciach hosťujúceho mesta? Otravuje vás, ako vám každý máva pred očami svojimi klubovými farbami? A čo taká Olympiáda? Tiež vás už nebaví pozerať, ako sa každý háda a nakoniec aj tak skončí pri politike? Nuž priatelia – mám pre vás šport, od ktorého niet pod slnkom lepšieho! Marblelympics!

Všetko sa to začalo pred niekoľkými rokmi, ešte v časoch sladkého gymnázia, reportážou na BBC. Krátky textík a video o holandskom Youtuberovi menom Jelle Bakker, ktorý stavia komplikované dráhy a konštrukcie pre sklenené alebo kamenné guličky. Také, s akými sa hrávali naši rodičia, či prarodičia. Vyhľadal som si ten kanál a pozrel aj ďalšie videá. Boli príjemne upokojujúce a pútavé. Jellovi slúžili guličky a zložité konštrukcie aj ako forma terapie jeho autizmu. Klikol som na odber.

Kanál časom rástol a miesto dráh pre guličky začal Jelle a jeho tím robiť preteky. Preteky v piesku Sand Marble Rally, turnaje na dráhach urobených z hračiek Hubelino a samozrejme kráľovský event – Marblelympiáda. Taktiež rástla produkcia, vytvárali sa stabilné tímy podľa farieb, športovci v tíme dostali svoje mená aj svojho trénera. Pre zimnú Marblelympiádu 2018 už Jelle pripravil veľkolepú produkciu. Turnaj dostal vlastnú webovú stránku, spolu s “fotografiou” fiktívneho štadióna. Pribudol merch pre fanúšikov jednotlivých tímov, sofistikované tribúny, kde fankluby držali aj transparenty. Pribudol aj otvárací ceremoniál a samostatné guličky pre komentátora, ochranky či rozhodcov.

Jelle utrpel korporátny úder od Youtubu, keď mu vlani zrušili kanál pre údajné kradnutie videí. Naša malá komunita bola doslova v troskách, keďže všetky videá nenávratne zmizli v hlbinách internetu. Dlhé naťahovačky s automaticky generovanými odpoveďami nepriniesli žiaden výsledok. Jelle musel založiť úplne nový kanál. Komunita ho ale podržala a počet odberateľov prerástol pôvodný kanál. Momentálne je to viac ako 472 000. Fanúšikovia guličiek sa otriasli, Jelle a jeho brat Dion vyhrabali z archívu niektoré staršie turnaje a nanovo ich nahodili. Komunita sa medzičasom začala pripravovať na Marblelympiádu 2019. Jelle a Dion našu podporu oplatili veľkolepým športovým podujatím. Ešte viac premakanejšie tribúny, nové webové stránky, možnosť stávkovania, nový dizajn, nové disciplíny a nové logá tímov. Kvalifikáciou neprešli niektoré tímy minulých rokov, za to sme však videli dravých nováčikov.

VIP tribúna Seven Seas Stadium – dejiska tohtoročných hier – čaká na oficiálne otvorenie hier (Foto: Youtube/Jelle’s Marble Runs)

A ako sa vlastne súťaží? Guličky sa pustia dole dráhou a kto je dole prvý vyhrá. Teda tak sa na to asi dívajú obyčajný ľudia. My – marble maniaci – sledujeme výkony atlétov čeliacich rôznym výzvam – balansu na dlhej dráhe, orientačnému behu bludiskom, vytrvalostným pretekom, kajakovaniu, surfovaniu, drsnému terénu triatlonu, podvodným šprintom, štafete atď. Čas od času vídame zranenia alebo nedisciplinovaných fanúšikov, ktorý vybehnú na trať a až ochranka ich prinúti opustiť trať. Nie, nerobím si z vás srandu. A to všetko za sprievodu excelentného komentátora Grega Woodsa s tradičnými javmi, ktoré robia šport športom – tesné súboje o stotiny sekundy, pády rekordov, tímová hra ale aj vrtkavá šťastena. A samozrejme – príjemná rivalita a fandenie svojim farbám. Tento rok hosťovali Marblelympiádu tím Oceanics, môj najobľúbenejší manšaft. A hoci so smútkom konštatujem, že #TidePride nemali svoj najlepší rok, videli sme niekoľko famóznych udalostí, napríklad za jeden pretek padol svetový rekord hneď trikrát!

Tímy Savage Speeders, Raspberry Racers, Balls of Chaos a Oceanics v disciplíne Gravitrax Slalom (Foto: YouTube/Jelle’s Marble Runs)

Nejdem vám viac hovoriť, ani nejdem prezrádzať konečné výsledky. Pod článkom nájdete odkaz na Jellov kanál, pozrite si to sami. Slovami vám to viem len ťažko opísať, ale garantujem vám, že guličky a ich atletické výkony vám učarujú, tak ako mne a tisícom ďalších fanúšikov z celého sveta. Pridajte sa do našej pestrej skupiny rôznych národností, etník, vekových kategórií, do skupiny ľudí, ktorí sa združujú pod farby svojich tímov a sú schopní hodiny viesť diskusie o guličkách, čo idú po dráhe.

Marblelympiáda skončila a hoci som niektoré videá dobiehal s oneskorením kvôli pracovnému vyťaženiu, fandiť som neprestal a bavil som sa výborne. Nové discipilíny boli dobre premyslené a priniesli vcelku dramatické momenty. Jelle nahral aj súhrnné video z celého turnaja – všetky eventy v jednom. Ak máte dnes dve a pol hodiny voľného času, pripravte niečo pod zub a dajte si binge ako žiaden iný s Marblelypiádou – športom ako žiaden iný!

Jelle’s Marble Runs:
YouTube
FacebookFacebook Fangroup

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.