Mafia sa skoro po dvadsiatich rokoch dočkala remasteru

Prešlo skoro 20 rokov od vydania prvej Mafie. Hra, ktorá na svoju dobu prekonala očakávania nejedného fanúšika, sa v piatok 25. septembra dočkala prerábky. A tá veru stojí za to.

Zmena je život

V tomto prípade tento výrok naozaj platí doslova. Zmeny, ktoré boli vykonané, hre dodali hĺbku, ktorá (po dlhšom uvážení) v klasickej verzii chýbala.  Asi najväčším prerodom prešla hrateľnosť a príbehové časti hry.

Nachádzame sa v období prohibície, čo je v hre podčiarknuté viac ráz či už v rozhovoroch s detektívom Normanom, alebo v rôznych herných prehovoroch, ako napríklad v taxíku smerom k zákazníkovi:

“Tak hele, já policajtúm nerprásknu co ti smrdí z huby a ty budeš mlčet kdybych někde trochu přidal…” 

Alkohol je teda zakázaný, preto sa mafiánski Donovia Salieri a Morello bijú o najlepší chľast, ktorý by mohli speňažiť. To vyústi do otvorenej vojny medzi rodinami. Dostali sme nové sekvencie, ktoré dopĺňajú príbeh a vykresľujú postavy v inom svetle. Zmeny, ktoré nám boli podané, oživujú hru a dávajú nám pocit niečoho nového.

Lepšia grafika nám predstavuje Lost Heaven v novom svetle (Foto: hd-tecnologia.com)
Dabing

Bol by priam hriech nedodať nám český dabing, keď sme od roku 2002 zvyknutí na kompletnú lokalizáciu hry. V hlavnej postave Tommyho Angela nám vývojári vrátili hlas Mareka Vašuta, bez ktorého by to nebolo ono. To, že sa nám tvorcovia snažili priniesť originálny zážitok potvrdzuje aj Petr Rychlý a Ludek Čtvrlík, ktorí aj v klasickej Mafii dabovali Paulieho a Sama. Rovnako tak dabéri Franka a detektíva Normana (Dalimil Klapka a Alexej Pyško). Úžasné, že aj po toľkých rokoch sa vrátila skoro celá zostava.

Keď už sme pri postavách, veľkou zmenou prešli aj tie. Sam je ambiciózny človek, ktorý vykonáva Donove rozkazy bez rozmyslenia. Pauliemu zas pridali rozpoloženie balancujúce na hrane psychického zrútenia a od Franka sme sa dozvedeli viac o jeho minulosti s Donom Salierim. Naopak utlačený do úzadia bol mechanik Ralph, ktorého som v pôvodnej hre zbožňoval. Rovnako priestor nedostal Lucas Bertone (mechanik z misie Fair Play), pri ktorom som predtým strávil veľa času učením sa ako odomykať drahé autá v hre.

Tommy Angelo sa spolu so svojimi bratmi v zbrani vracia v originálnom dabingu (Foto: czc.cz)
Extrémní jízda

Jediným vyslovene chýbajúcim prvkom hry pre mňa bola Extrémní jízda. Mód, ktorý sa vám odomkol po dokončení hry. V nej sa skontaktujete s trinástimi NPC – tí vám dajú nejakú úlohu, za ktorú dostanete niekedy naozaj uletené autá. Úplne rozumiem vynechaniu tohto módu, keďže tak hra nie je ukrátená o vážnosť a realistické zobrazenie historického zasadenia. Predsa len naháňanie lietajúceho taniera či dolapenie Speedyho Gonzalesa bolo bláznovstvo, ktoré do dramatickej časti hry nepatrí. Ale, povedzme si pravdu, bolo by fajn vidieť to remastrované.

Klasickú hru som prešiel asi osemkrát, preto si pamätám niektoré herné detaily z misií. Čo som si ako poctivý šofér všimol ako prvé je to, že do značiek na križovatke sa nedá nabúrať. Tie tesne pred tým zmiznú. Škoda. Čo ma však veľmi milo prekvapilo boli správy v rádiu a zberateľské predmety v hre. Cigaretového kartičky 40. rokov, brakové detektívky či sem tam na stole pohodené noviny, ktoré vám prinášajú pohľad do minulosti. A vy ich jednoducho musíte zbierať lebo chcete.

Rodina je večná (Foto: pcgames.de)
Zhrnutie

Mafia: Definitive Edition nás vrátila v čase a oživila spomienky na hranie v tmavej izbe, počas noci, keď rodičia už dávno spali. Vývojári nám ponúkli klasický príbeh, doplnený o nové sekvencie a pridali aj chýbajúce logické spojitosti. Realistickejšie textúry a skoro celý originálny dabing nám doslova ponúka staronový zážitok z hrania. Strach zo zmien vystriedalo celkové uspokojenie tejto verzie. Za mňa je to veľmi podarená prerábka videohry, ktorá si určite zaslúži pozornosť.

Gabriel Horváth

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.