Láska, Smrť a Roboti

Keď som si z dlhej chvíle večer prezeral ponuku Netflixu, uvidel som ďalší originálny seriál. Bez veľkých očakávaní som klikol na ikonu prvej časti a začal pozerať. Po troch hodinách čistého času môžem povedať, že som neklikol zle.

V niektorých momentoch neviete či sa pozeráte na herca, alebo animovanú postavu (Foto: netflix.com)

O čo ide?

Pred tým než začnem, chcem povedať, že mám veľmi rád poviedky. Sú to vo svojej podstate literárne jednohubky. Trvajú krátko, nevyžadujú si veľa pozornosti, no na druhej strane výzvou pre autorov, aby rýchlo predstavili svoj svet, postavy a aby celé dielko malo svoju hlavu a pätu. Tento seriál je práve zbierkou takýchto krátkych animovaných poviedok. Vyrozprávať celý príbeh v niekoľkých minútach je výzva aj pre skúsenejšieho autora. No a ako sa to podarilo tvorcom tohto seriálu? Jedným slovom: výborne.

Steampunková Viktoriánska Čína vyzerá skvelo (Foto: netflix.com)

Koľko ľudí, toľko chutí

Ťažko sa opisuje seriál ako je tento. Prevažne kvôli tomu, že každá časť je jedinečná. Či už hovoríme o žánri alebo prevedení. Narazil som na tak krásne nakreslené diely, že som mal pocit že v rukách fyzicky držím komiks. Narazil som na diel, pri ktorom som si myslel že je hraný hercami až kým som sa nezapozeral bližšie. A nakoniec som narazil aj na diel, ktorý bol naozaj hraný skutočnými hercami.

Musím povedať, že sa mi osobne najviac páčili fotorealistické epizódy. Kreslené boli tiež fajn, no práve pri týchto bola radosť pozerať, ako pri chôdzi postavám pracujú svaly, ohýba sa oblečenie, vejú vlasy. Úplne zhypnotizovaný som však ostal pri pohľade na fyziku animovaných poskakujúcich nahých pŕs. Nie, že by som bol nejaký úchyl, len ma prekvapilo ako ďaleko už zašla technológia. Týmto sa vlastne dostávame k tomu, že seriál je jednoznačne určený pre dospelé publikum. Pri sledovaní môžete okrem nahoty čakať narážky na znásilnenie, odrezané končatiny, drogy a krv. Veľa krvi.

Vesmír vie byť osamelé miesto (Foto: netflix.com)

Hardcore scifi, moderné fantasy, horor alebo len také úlety

Ak sa rozhodnete, že dáte tomuto seriálu šancu, zažijete epické bitky robotov, vojakov a príšer. Uvidíte čínskeho zaklínača pri práci, dozviete sa, ako by svet vyzeral bez Hitlera, zistíte, ako jogurt ovládol svet a v neposlednom rade uvidíte, že poznať Newtonov tretí pohybový zákon, nie je vo vesmíre na škodu.

Nie je každý deň nedeľa a nie každá epizóda vám musí sadnúť. V sérii sa nájdu aj „slabšie“ časti. Tu je veľkou výhodou to, že každá epizóda trvá maximálne desať minút a že sú navzájom nezávislé. Ak teda narazíte na časť, ktorá sa vám až tak nepáčila, môžete na ňu pokojne zabudnúť, pretože hneď ju vystrieda iná, ktorej venujete plnú pozornosť.

Poviedky vo všeobecnosti bývajú špecifické svojím úderným zakončením. Pre mňa, dobrá poviedka končí tým, že ostanem sedieť a poviem: „WAW. To som nečakal.“ Prípadne: „O chvíľu bude koniec, teraz sa niečo stane… AAAaaa, to čo sa stalo na konci bolo úplne epické!“ V tom to smere sa Love, Death and Robots nevymyká pravidlu. Veľa dielov je pekne vypointovaných a zaslúžili by si samostatné filmové spracovanie.

Zerg rush v animovanom podaní (Foto: netflix.com)

Zhrnutie

Love, Death and Robots je zlepencec krátkych, nezávislých, niekedy vtipných, inokedy smutných, často epických epizód. Komédia strieda horor a akciu. Myslím si, že nie každému sa budú páčiť všetky diely, no každý si nájde aspoň jeden, na ktorý tak skoro nezabudne. Niekomu môže vadiť nahota, inému grafický štýl niektorých dielov alebo stereotypné zobrazenie žien. Mne sa ale prevažná väčšina veľmi páčila a odporúčam vám, aby ste dali tomuto seriálu šancu.

Najnovšie články od Dávid Horváth (zobraziť všetky)

Dávid Horváth

Skrachovaný programátor, neúspešný murár a potencionálny romantik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.