Kúzelníkov únik z reality – Príbeh o čarovne a o význame pohovky pohodenej na ceste

Fantasy žáner vskutku pestrá studnica príbehov rôznych tvarov, veľkostí, farieb a chutí. A hoci prvé čo nás napadne je tradičný svet drakov, bojovníkov, elfov a kadejakých fantastických bytostí. Môže to byť aj hocičo iné. Napríklad aj príbeh starého zatrpknutého kúzelníka, ktorý zo všetkého najviac potrebuje facku od vesmíru.

Anton je starý, osamelý, zatrpknutý muž. Život trávi v aute pri cestovaní od jedného domova dôchodcov k druhému, kde predvádza triky s kartami a máva paličkou a schválne vyvoláva konflikty so zamestnancami rôznych hotelov, či reštaurácií. Narodeniny oslavuje sám, tvári sa, že už ho nezožiera tínedžerská láska, ktorú odvrhol v prospech kúzelníckej kariéry, ani kamarát s ktorým sa pohneval. Tvári sa sám pred sebou. Je to presne ten typ človeka, ktorý potrebuje, aby ho niekto udrel. A tak zasiahol vesmír a pred auto mu hodil červenú chesterfieldskú pohovku. Anton sa tak ocitá s nefunkčným autom uprostred národného parku Tiveden, kde (hoci to on nevie) ešte dodnes prebývajú magické bytosti, čary a potomkovia čarodejníc. Pri hľadaní telefónu narazí na dievčatko, ktoré ho požiada o pomoc so zbieraním kvetov. Anton je Anton a tak odmietne. To ešte nevedel, že to nebolo žiadne dievčatko, ale trpaslíčka a že si práve vyslúžil znamenie smrti. Aby sa ho zbavil musí prejsť tromi skúškami a vyslúžiť si odpustenie od Kráľovnej lesa. Počas jeho cesty lesom postupne prechádzate celým jeho trpkým životom a Anton si právom vyslúži váš hnev. Je to jedna z mála kníh, keď som vážne nemal rád hlavnú postavu. Pár krát som mal chuť napľuť mu k nohám a zavrieť knihu. Nech si Anton poradí ako chce, veď aj tak si za všetko môže sám. A aj keď je to trpák a odmieta počúvať dobré rady, pookrejete. Anton sa mení, učí sa novým veciam a fantastický svet v ktorom sa ocitol ho núti hlbšie sa zamýšľať nad vlastným životom. Stretáva sa s čoraz čudesnejšími a čudesnejšími vecami. Nový ľudia ho menia a Anton dokáže, že si naozaj zaslúži svoj život a že môže byť iný, lepší.

Čo ma na knihe najviac bavilo bol práve svet v ktorom Anton bol. Nebol v ničom iný, ako ten náš. Jeho obyvatelia boli normálni ľudia, akurát poznali čary a stretávali sa s magickými bytosťami. Od začiatku ste mali pocit, že všetko, čo sa v knihe deje je naprosto prirodzené. Možno práve preto ma Anton hneval, lebo mne prišlo normálne, že má byť úctivý k čarovnej mačke, ktorá je vlastne Lesnou kráľovnou. Do sveta tejto knihy vkĺznete ľahšie ako do vyhriatych ponožiek. A to aj napriek tomu, že bytosti niekedy znejú ako z Alice v krajine zázrakov – Blatolejka, Svinky Vlnomilky a podobne.

Do sveta tejto knihy vkĺznete ľahšie ako do vyhriatych ponožiek. (Foto: PoP-Cult Magazín)

Najkrajšia vlastnosť knihy je však tá gigantická injekcia dobrého pocitu a šťastia, ktorú vám to vrazí do hrude. A to hovorím ako človek, ktorý sa zväčša takýmto typom kníh vyhýba širokým oblúkom. Môj pohár je zásadne poloprázdny, až prázdny. A predsa – keď som dočítal Antonov príbeh, videl jeho prerod a pochopil čo za hru s ním vesmír rozohral, musel som sa dobre cítiť. Aj mi to dokonca dobre padlo. Kúzelníkov únik z reality je príbeh natoľko mrzutého človeka, že bol vhodný len ako obeta zlému tvorovi Slzomilovi. On však dokázal, že vie pomôcť, vie sa zmeniť a vie pre zmenu prestať myslieť len na seba. Dokázal sa prestať bahniť vo vlastnej trpkosti a pre zmenu podať ruku iným a vzdať sa pre nich aj magického pokladu. Dokázal, že si zaslúži odpustenie. a prostredníctvom červenej pohovky dostal lepší život.

Kniha sa číta ľahko a hravo. Je perfektná na cesty, či domácu pohodu a zaujme prakticky každého čitateľa. Ak hľadáte niečo pekné a nevšedné, čo má trochu nádych mágie ale zas nie až príliš, Kúzelníkov únik z reality je perfektná voľba. Keď už nič, je to niečo ako drgnutie do zatrpknutých ľudí ako som ja. Pripomienka, že nie je všetko len horké a že keď to najviac potrebujeme, vesmír nám hodí do cesty červenú chesterfieldskú pohovku a pošle nás na cestu cez nepredstaviteľno, smerom k úsmevu na perách. 

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.