Kuroshitsuji: manga, ktorú musíte čítať – anime, ktoré musíte vidieť

Zoznámte sa, toto je jedna z najlepších máng na aké narazíte: Kuroshitsuji (Foto: deviantart.com)

Zabili mu rodičov a jeho mučili. Teraz chce pomstu – a to aj za cenu, že predá svoju dušu diablovi. A to má len 10 rokov.

Kuroshitsuji (v angličtine Black Butler) je manga/anime, ktorú vytvorila a dodnes kreslí fenomenálna Yana Toboso. Hlavnou postavou je mladý Ciel Phantomhive, ktorý sa po nešťastí, ktoré postihlo jeho rodinu, musí starať o otcovu firmu na výrobu hračiek. A vedľa neho vždy poslušne jeho pekelne šikovný komorník, Sebastian Michaelis. Ale Sebastian nie je len taký obyčajný služobník – je to démon, s ktorým Ciel uzavrel kontrakt: démon mu bude slúžiť a plniť každé prianie, kým nenájde človeka, ktorý dal zabiť jeho rodičov. Potom si môže vziať Cielovu dušu. Oh, a ešte jedna vec o Cielovi a jeho rodine, ktorú by ste mali vedieť. Vincent Phantomhive, otec malého Ciela, pracoval pre kráľovnú Viktóriu – v skratke, spolu so svojím mafiánskym tímom sa staral o to, čo Scotland Yard vyriešiť nedokázal. A po jeho smrti to musí naďalej vykonávať mladý pán Ciel so svojím temným komorníkom.

Osadenstvo vily Phantomhive si zamilujete od prvej epizódy (Foto: tumblr.com)

Hoci Kuroshitsuji znie ako anime, pri ktorom budete tŕpnuť od napätia a vážnosti, zaručujem vám, že pri každej časti sa budete poriadne nahlas smiať. Postarajú sa o to najmä Cielovi ďalší veľmi, ale skutočne veľmi nešikovní služobníci: chyžná Meyrin, kuchár Bart a záhradník Finny. A spoznáte aj predchádzajúceho komorníka vily Phantomhive, pána Tanaku. Avšak ten je najčastejšie v akejsi zmenšenej (chibi?) forme – videla som všetky časti anime a prečítala celú mangu, a aj tak vám neviem úplne vysvetliť, čo dofrasa s ním je.  Spolu s Cielom a Sebastianom sa vyberiete do ulíc viktoriánskeho Anglicka a budete riešiť tie najrôznejšie a najbizarnejšie prípady. Napríklad aj prípad Jacka Rozparovača, ktorý vás úplne nadchne, vydesí a rozplače zároveň. Ešte jednu dôležitú postavu nesmiem zabudnúť. V anime sa často stretávame s bohmi smrti, alebo v japončine shinigami (napr. Ryuk v Death Note). Aj v Kuroshitsuji niekoľkých spoznáte – medzi nimi Grell, ktorého si obľúbite najmä preto, že je to úplný opak toho, čo si predstavíte pod pojmom boh smrti

Manga, ktorá ešte stále vzniká, má momentálne 126 častí (135 zverejnených častí) a je nádherná. Yana Toboso má jeden z najkrajších štýlov kreslenia aké so videla, okrem toho príbehovo sa budete rozplývať. Tisíckrát viac vám odporúčam prečítať si tento nádherný japonský komiks pred anime.

Démon Sebastian je dokonalý vo všetkých ohľadoch – ako sám hovorí, je to pekelne dobrý komorník (Foto: Yana Toboso)

Anime má tri série, z toho prvá 24 častí a dovolím si tvrdiť, že je i najlepšia. Zamilujete sa do celého príbehu (a Sebastiana) a vychutnáte si aj momenty, ktoré v mange nenájdete. Žiaľ druhá séria je od mangy veľmi odlišná a hoci niektoré časti stoja za to, nové postavy a zvláštny vývoj deja vás bude odrádzať. Nevdzajte to, lebo nedávno vyšla i nová, mangou inšpirovaná séria Book of Circus. Hoci anime nemá priveľa častí, vynahradia vám to aj úplne fantastické OVA (teda špeciálne epizódy). Nemôžem tu vymenovať všetky (lebo už teraz mám pocit že sa neovládam a píšem priveľa o tomto dokonalom diele), no spomeniem napríklad adaptáciu Alice v krajine zázrakov Ciel in Wonderland či Making of Kuroshitsuji II, v ktorom sa vám postavy predstavia ako herci, ktorý celý príbeh iba stvárňujú a prezradia vám ako vznikala 2. séria Kuroshitsuji.

A ak sa do Ciela a Sebastiana zbláznite tak veľmi ako ja, niekde v úplnom kúte internetu možno narazíte na dva japonské muzikály, ktoré hrali reálni herci na divadelných doskách. Ja som videla obidva bez tituliek, rozumela som asi každé 394. slovo, ale stojí to za to, verte mi.

Anime inšpirovalo aj vznik dvoch muzikálov, ktoré vás vedia očariť, aj keď im nerozumiete (Foto: ameblo.jp)

Kurosjitsuje je anime, ktoré musíte vidieť, či už ste skúsený otaku, alebo sa vám doteraz podarilo týmto japonským kresleným seriálom vyhýbať. Príbeh vás nadchne. Od prvej epizódy budete dychtivo čakať, čo sa stane ďalej, či Ciel nájde vrahov svojich rodičov, či Sebastian prepustí Cielovu dušu na slobodu, alebo aj či Meyrin rozbije ďalšiu sadu tanierov.

A potom nezabudnite dať vedieť, čo si o Kuroshitsuji myslíte vy. 🙂

 

Ak vás Kuroshitsuji zaujalo a máte chuť si prečítať nejakú mangu, môžete si niečo vybrať  aj na stránke obchodu Nekonečno. 🙂

Magdaléna Dzinová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

1 komentár “Kuroshitsuji: manga, ktorú musíte čítať – anime, ktoré musíte vidieť”

  1. áno, áno…doslova milujem všetko, čo sa týka BlackB… a film si videla?? Najprv som ho chcela bojkotovať (predsalen – ciel je dievča), ale nakoniec ma dostal, pretože spomínaný Sebastian splnil moje očakávania. Ak na niečo čakám, tak na to, kedy začnu na český trh prekladať mangu. Nie že by som si to nevedela pokupovať a načítať v aj, ale predsalen… som ten typ, ktorý sa necíti komfortne pri čítaní v aj a čoskoro ho rozbolí hlava.

    http://www.sagaraa.blog.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.