Krátky výlet do Barcelony: Sagrada – recenzia

Je čas dovoleniek a výletov, no tento rok si nemôžeme dovoliť cestovať a spoznávať monumenty za hranicami. Dnes sa však napriek tomu vyberieme do španielskej Barcelony a ukážeme vám jednu z najväčších bazilík sveta. Poďte nám pomôcť dokončiť sklenené vitráže chrámu Sagrada Familia. 

V prvom rade musím priznať, že som čakal niečo menšie. Škatuľa ma svojou veľkosťou milo prekvapila a po rozbalení som aj vedel prečo. Štyri veľké dosky okien pre hráčov, 12 obojstranných kariet vitráže, desať verejných a päť tajných úloh, 12 kariet náradia, 24 sklenených žetónov, žetóny na počítanie bodov, počítadlo kôl a bodov, dokopy 90 kociek (18 z každej farby) a látkové vrecko na ne. Naozaj prišla škatuľa plná ako tanier na nedeľnom obede u babky.

Komponenty sú precízne a za spracovanie sa hra hanbiť nemusí (Foto: PoP-Cult Magazín)

Princíp hry rovnomerne balancuje na hrane jednoduchosti a taktického premýšľania. Vyberte si svoju kartu vitráže, ktorú zasuniete do vašej dosky hráča. Do látkového vrecka vhoďte všetky kocky a zamiešajte ich. Vyberte toľko kociek, aby sa pre každého hráča ušli dve, plus jednu navyše a hoďte nimi.

Príklad: Pri hre troch hráčov je to 7 kociek (3×2 plus jedna navyše).

Postupne si tak beriete kocky z ponuky a tie striedavo ukladáte do okna. Vedľa seba sa však nesmú nachádzať rovnaké farby ani čísla. Rovnako tak každá karta sklenenej vitráže je rôzna a obsahuje iné podmienky ukladania kociek. Na nich sú totiž zakreslené farby alebo čísla a na dané miesto nemôžete umiestniť inú ako znázornenú kocku.

Taktiku hre dodávajú verejné a tajné úlohy. Tajné úlohy sa líšia len farbou kociek. Nazbieraj najviac červených, zelených alebo modrých kociek. Verejné úlohy sú už o čosi kreatívnejšie. Maj v stĺpci rôzne čísla, rôzne farby alebo nazbieraj najviac dvojíc kociek s hodnotou 5 a 6. Za všetko dostanete body, ktoré vám zaručia víťazstvo. Ak sa vám nepáčia kocky v ponuke, stále je tu možnosť využiť karty náradia. Za ne platíte sklenenými žetónmi, ktoré dostanete na začiatku hry podľa náročnosti zvolenej vitráže. Hra trvá desať kôl, ktoré si značíte prebytočnou kockou v každom kole na počítadle.

Vaša vitráž čaká na dokončenie (Foto: PoP-Cult Magazín)

Nastal čas na záverečné bodovanie. V prvom rade otočte počítadlo kôl na stranu bodovania, posuňte svoje okno hráčovi po vašej ľavej strane a nechajte ho skontrolovať vám správnosť umiestnených kociek. Vyberte kartu vitráže z dosky okna (pozor, aby ste nerozsypali uložené kocky ako my pri prvej hre) a podľa nej kontrolujte súperov, či ich kocky neporušujú podmienky. Zle umiestnené kocky položte mimo hru a vráťte okno späť vášmu protihráčovi. Zrátajte si všetky tajné a verejné úlohy, zarátajte každý nevyužitý sklenený žetón. Za každé voľné miesto na vašom okne jeden bod stratíte. Výsledok si zaznačte bodovacím žetónom.

Svoje víťazstvo môžete zdieľať na sociálnych sieťach (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra je po vizuálnej stránke zvládnutá dokonalo. Farebné kocky dodávajú pocit budovania skutočnej sklenenej vitráže baziliky. Niekomu by mohla vadiť vyššia miera náhody pri ťahaní kociek z vrecka. To však viete do istej miery ovplyvniť využitím karty náradia, kde si viete zmeniť farbu, či hodnotu kocky. Čo však najviac prekážalo mne je paradoxne miesto na kocky. Pri snahe vytiahnuť kartu vitráže z dosky hráča sa nám neraz stalo, že sa karta nejako zasekla a rozbili sme celé okno. Potom to počítanie bodov naozaj nedáva zmysel. Neskôr sme si na to však dali pozor a bolo po probléme. Sagrada patrí medzi hry, ktoré môžete hrať aj s mladším publikom, približne od 10 rokov. Hra nie je náročná, no obsahuje istú dávku premýšľania, čo nikdy nie je na škodu. Pri hre sa nachádza aj karta víťaza, s ktorou môžete odfotiť vašu vitráž a podeliť sa o ňu na sociálnych sieťach. Keď už sme pri tom, autori hry každý deň sledujú pridané fotky a aspoň nás potešilo, keď si všimli práve tu našu.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.