Kráľovské horory od Stephena Kinga

Majster hororu, Stephen King (Foto: charnelhouse.tripod.com)

O Elvisovi sa vraví, že je kráľom rock & rollu, o Tolkienovi zas ako o otcovi fantasy žánru. Stephen King je, a určite ešte dlho zostane, na najvyššej priečke najlepších spisovateľov vo svojom žánri. Iste, žáner hororu má obrovské množstvo skvelých spisovateľov, no Stephen King je určite na prvom mieste v obľúbenosti. V nasledujúcom mini rebríčku vám priblížim najlepšie hororové adaptácie, ktoré transformujú texty z hlavy tohto majstra slova.

1. Osvietenie (The Shining/1980)

Famózny Jack Nicholson v jeho ikonickej role (Foto: spartanoracle.com)

Obsah: Jack Torrance (Jack Nicholson) so svojou rodinou hľadá útočisko pre seba a svojich drahých, kde by mohol v pokoji dopísať svoju knihu. Naskytne sa mu príležitosť pracovať ako správca obrovského hotela Overlook v americkom Colorade. Postupne sa postavy dozvedajú o Jackovom predchodcovi, ktorý zošalel a zavraždil svoju rodinu priamo v hoteli. Hotel, ako sa zdá, má za sebou temnú minulosť, čo vplýva ako na Jacka, tak aj na jeho syna Dannyho, ktorý ma telepatické schopnosti. Po chvíli strávenej osamote je Jackove duševné zdravie na tenkom ľade. Je viac ako isté, že sa tragická história hotela zopakuje.

Začnem hneď tým najlepším (lebo prečo nie?). Keď sa stretnú dvaja géniovia, väčšinou vznikne niečo úžasné, presne ako v tomto prípade – film pod taktovkou Stanleyho Kubricka podľa knižnej predlohy od Kinga. Nikdy nezabudnem, ako som tento film videl prvýkrát; mal som desať rokov a pozeral som ho potajomky, kým mama spala. Bolo to divné, dlhé, ale nedokázal som sa odtrhnúť, či už od celého hotela Overlook alebo aj od hereckého výkonu Jacka Nicholsona, ktorý sa na rolu hodil perfektne (tu sa hodí jedna filmová citácia: Here´s Johnny).

Slávna a mnohokrát parodovaná scéna ( Foto: pinterest.com)

Film sa od knihy líši viac, ako by si človek myslel. Knihu som čítal až po pozretí filmu, nesklamalo však ani jedno médium. Ako to už pri filmoch podľa knižných predlôh býva, väčšinou nenaplnia očakávania, nevyhnete sa totiž porovnávaniu. Pri Osvietení je to však iné, film a kniha dokázali divákovi a čitateľovi predložiť príbeh z dvoch rozdielnych uhlov pohľadu, skvelých uhlov pohľadu. Presne preto radím Osvietenie medzi najlepšie Kingove adaptácie.

2. Misery nechce zomrieť (Misery/1990)

Oscarová Kathy Bates ako psychopatická Annie Wilkisová (Foto: tvtropes.org)

Obsah: Úspešný spisovateľ Paul Sheldon (James Caan) sa preslávil sériou románov o romantickej postave menom Misery. Paul má v obľube písať svoje romány ďaleko v horách, preto aj pri svojom poslednom zašiel na svoje obľúbené miesto. Po dokončení románu to, ako inak, oslávi alkoholom. Alkoholové radovánky sa mu však stanú osudnými, keď na ceste domov v snežnej búrke havaruje a utrpí ťažké zranenia. Nájde ho jeho „fanúšička č. 1″ – Annie Wilkisová (Kathy Bates), na prvý pohľad ten najvhodnejší človek. Tá je obrovská fanúšička Paulových románov, dokonca má fanatickú predstavu o tom, že postava Misery, je istým spôsobom skutočná. Annie vezme Paula k sebe domov, kde sa oňho stará a lieči ho. Paul nedokáže hýbať nohami, preto nezabráni Annie, aby si prečítala jeho posledný román o Misery. Na konci románu sa Annie dozvie, že jej obľúbenú postavu, jej neskrotnú hrdinku, Paul zabil. V tom momente začne Paul prežívať peklo, o akom sa mu ani nesnívalo. Musí pre Annie napísať nový román so šťastným koncom, inak zažije horšie veci než je smrť.

V poradí druhý nesmrteľný horor od Kinga je adaptácia knihy Misery. Kniha a film sa veľmi nelíšia, a aj preto je to jeden z mojich obľúbených Kingových filmov (áno, mám ich niekoľko). Pri čítaní knihy, ktorá ma takmer 400 strán, vám tuhne krv v žilách. Atmosféra, akú vie navodiť asi len King, sa dostala aj do filmu. Kathy Bates dokázala z postavy Annie Wilkisovej dostať maximum.

Starostlivá Annie a jej nedobrovoľný pacient (Foto: combiboilersleeds.com)

Ak ste si niekedy mysleli, že pre vás postava nepeknej, mierne obéznej ženy, nie je dostatočne desivá, prečítajte si knihu a následne vychutnávajte film. Výzor starej kuchárky, ktorú si pamätáte zo základnej školy, navodzuje neistotu a strach. Je zjavné, že King dáva do svojich kníh postavy, ktoré sú jemu podobné. Aj tu totiž máme spisovateľa, ktorému bolo osudné užitie alkoholu. Misery patrí medzi jeho najlepšie diela právom, preto som si istý, že si ju obľúbite aj vy. Ak to tak náhodnou už nie je.

3. Carrie (Carrie/1976)

Ak máte chuť na teror, vezmite Carrie na „maturiťák” (Foto: stephenking.wikia.com)

Obsah: Hrdinkou filmu je dospievajúce dievča menom Carrie Whiteová (Sissy Spacek). Carrie je terorizovaná svojou nábožensky fanatickou matkou, a pre svoju plachosť aj spolužiakmi na škole. Jedného dňa v sebe Carrie objaví telekinetické schopnosti (dokáže hýbať vecami svojou mysľou). Svoju obrovskú silu si začne uvedomovať a využívať vo svoj prospech. Hlavne, aby zastavila týranie zo strany matky, ktorá svoju dcéru po objavení jej schopností nenávidí natoľko, že sa teror znásobí. Veci sa obrátia k lepšiemu, keď je Carrie pozvaná na maturitný ples jedným z najobľúbenejších chlapcov na škole. Carrie pozvanie prijme a dokonca vyhrá titul kráľovnej plesu. Pri jej príhovore spadne Carrie na hlavu vedro s prasacou krvou. Pod domnienkou, že to všetko bol len veľký a krutý žart, vyšle na celé mesto peklo pomocou svojich telepatických schopností.

Posledným filmom v tomto (skromnom) rebríčku je najvernejšie spracovanie Kingovej knižnej predlohy. To, čo čítate, sa následnej zhmotní do filmu, takmer každá scéna je ako rovno vytrhnutá zo strán. Preto sa kniha aj film dlhodobo držia v popkultúre a ich hodnota je nespochybniteľná. Carrie sa potýka s problémami, ktoré zažíva mnoho dospievajúcich tínedžerov, no King ich dokázal dohnať do úžasného extrému, a vytvoril tak unikátny príbeh na pozadí reálneho života. Určite radím Carrie medzi najlepšie horory. Zaujímavosťou tiež je, že ste celý čas na strane hlavnej protagonistky, ktorá je v podstate tou zlou.

Pohľad, ktorý dokáže zabíjať ( Foto: nothingiswrittenfilm.blogspot.sk )

BONUS: It (To 1990/2017)

It alebo To, je pre mňa viac ako len príbeh. Patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy vôbec. Pre každého fanúšika hororu určite povinnosť, hlavne pre tých, ktorí majú v obľube komplexný príbeh, pri ktorom sa budú smiať, plakať a hlavne báť. Minulý rok vyšla deluxe edícia tejto knihy, ktorá musela byť hneď moja, aj keď už vlastním digitálnu verziu a jeden výtlačok v mäkkej väzbe. Kniha bola sfilmovaná ešte v roku 1990, no je veľmi rozsiahla (okolo 1050 strán), a tak tvorcovia nedokázali navodiť tú pravú atmosféru. Kvalita filmu nie je dostačujúca pre fanúšikov knižnej predlohy. Film bol rozdelený na dve časti a určený pre televízne prostredie. Je veľmi ťažké vtesnať viac ako tisíc strán do troch hodín, no nemusí to byť pravidlom. Včera vyšiel trailer na pripravovaný dvojdielny film, ktorého prvú časť uvidíme už tohto roku. Pozrite si teaser, prekonávajúci moje očakávania.

Vyzerá to prinajmenšom skvelo. Herec Bill Skarsgård, ktorý hrá postavu krvilačného klauna menom Pennywise, priniesol na plátno iný pohľad na túto postavu ako Tim Curry. Z teaseru mám pocit, že konečne dostanem môj vysnený film a uspokojí to moje choré hororové chute. Rovnako aj herci, ktorí boli obsadení do rolí detí, a vypĺňajú tak neslávny The Losers Club, ktorý tvorí hlavnú a zásadnú dejovú linku, vyzerajú ako stvorení pre obete zákernej entity.  Tvorcovia sa poučili z predošlého filmu, a tentokrát opustili retrospektívny formát, ktorý je použitý aj v knihe. Myslím si, že to filmu len pomôže a zjednoduší sa aj celá produkcia. Posúďte sami, či vo vás trailer prebudí fóbiu z klaunov.

Som si istý, že Stephen King napísal mnoho úžasných príbehov (ešte stále som všetky neprečítal) a určite sa k nim ešte vrátim v ďalšom článku. Táto trojica skvelých filmov je základom pre vstup do Kingovho hororového a mystického sveta, ale je aj odrazovým mostíkom k množstvu filmov, kníh či komiksov, ktoré sú Kingom a jeho tvorbou inšpirované (napríklad komiks Wytches od Scotta Snydera). A čo vy? Aký je váš obľúbený film z pera Stephena Kinga alebo od iného autora hororu? Podeľte sa s nami o svoje názory v komentároch. 🙂

Matúš Nižnianský

Dlhoročný čitateľ komiksov, kníh a hlavne zanietený hráč konzolových hier. Sci-fi, horor a fantasy sú útočiskom pre každého geeka, no pre mňa sú hnacím motorom a expanziou stereotypu bežného dňa.
Matúš Nižnianský

Najnovšie články od Matúš Nižnianský (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.