Komiksový M. R. Štefánik – história v obrázkoch

Z komiksu sa dozviete kus histórie (Foto: komiks Dobrodružstvá M. R. Štefánika)

Tento rok si budeme pripomínať 100 rokov od smrti M. R. Štefánika. História ale môže byť aj zábavná a zaujímavá. Partia mladých Slovákov sa ju teda rozhodla priblížiť formou komiksu. Projekt Dobrodružstvá M. R. Štefánika je teraz na StartLabe a zháňa podporu.

Dielo má rozprávať o živote Milana Rastislava Štefánika, o jeho štúdiách, výpravách, no aj o jeho politickej a vojenskej súčasti života. Traja Slováci (Tomáš Kriššák, Arter Eniac a František Hříbal), pre ktorých je história a komiks vášňou, spojili dokopy tieto dve reálie a vytvorili dielo, na ktoré sme sa ich opýtali pár otázok. Komiks má byť distribuovaný žiakom základných a stredných škôl po celom Slovensku. Na naše otázky odpovedá autor Tomáš Kriššák.

Je toto prvý komiks, ktorý ste urobili, alebo máte za sebou viac takýchto projektov? 

Na komiksoch s podobnou tématikou sme začali pracovať už pred dvomi rokmi. Vytvorili sme zborník príbehov o slovenských hrdinoch, ako boli Michal Bosák, či M. R. Štefánik a vydali sme ho pre slovenských školákov. Volal sa Sebavedomé Slovensko.

Prečo práve M. R. Štefánik?

Lebo je to najinšpiratívnejšia postava našich dejín, ktorá sa nezameniteľne podpísala do vývoja našej spoločnosti a boja za samostatnosť. Zároveň je dôkazom obrovského ľudského ducha a potvrdzuje aj po 100 rokoch od svojej tragickej smrti, že naša prozápadná orientácia je pre náš región kľúčovou hodnotou.

Myslíte si, že je dnes potrebné žiakom a študentom pripomínať históriu? 

Určite áno. Aj dospelí ľudia majú problém rozoznať medzi historickými faktami a naratívmi deiznformačných bludov, ktoré dnes ostreľujú každého zo stoviek nedôveryhodných zdrojov na internete. Vytvoriť preto ucelený príbeh o našom hridnovi v komiksovom spracovaní, sme považovali za najlepšiu formu, ako osloviť dnešného mladého človeka, ktorý pred knihami preferuje výdobytky videohier a sociálnych sietí.

Chystáte sa nakresliť aj iné historické postavy? Ak nie, aké máte plány?

Budeme veľmi radi, keď sa náš nápad ujme a dostaneme príležitosť realizovať ďalšie príbehy. Radi by sme rozšírili príbeh o Michalovi Bosákovi, ale aj o Jánovi Lajčiakovi, či Jozefovi Murgašovi. Slovensko je krajinou neznámych hrdinov a my to chceme určite zmeniť.

Prečo ste sa rozhodli komiksy rozdávať? Keďže si za to žiaci nezaplatia, nebojíte sa, že si to nebudú vážiť? 

Vieme, že naša cieľovka už veľmi nekupuje knihy ani komiksy. Preferujú nehmatateľný obsah, ktorý dostávajú zadarmo zo sociálnych sietí. Mali sme pred sebou dilemu, či zmeniť cieľovú skupiny a pripraviť komiksy pre fanúšikov histórie a komiksu, ktorý už Štefánikov príbeh poznajú alebo vytrvať a priniesť príbeh Štefánika na školy, zadarmo a priamo do rúk študentov.

Nestretli ste sa pri tvorení komiksu s neprajníkmi? 

Našťastie ani  nie. Aj keď náš projekt nevonia niektorým nacionalistom, ktorí by verejnosť radi presvedčili o svojom ideologicky ovplyvnenom videní našej histórie, kde je glorifikovaný nacistický Slovenský štát.

Na vašom projekte na Start Labe máte stretch goal 3 000€. Prečo len toľko? Máte aj nejakých iných sponzorov?

Popravde nemáme ďalších sponzorov. Nemáme ale nároky na honorár a veríme, že náš nápad osloví dostatok vlastencov a nakoniec získame o niečo viac prostriedkov, takže náš komiks budeme môcť sprostredkovať skutočne každému mladému Slovákovi a Slovenke.

Dozviete sa aj o Štefánikovom cestovaní a jeho diplomatickej kariére (Foto: komiks Dobrodružstvá M. R. Štefánika)

Koľko výtlačkov komiksu sa chystáte vytlačiť a na aké školy sa zameriate?

Budeme radi, keď vytlačíme viac ako 1000 výtlačkov. Zároveň bude komiks voľne dostupný na stiahnutie vo vysokom rozlíšení vo formáte PDF. V minulosti sme už pracovali s viacerými školami a máme širokú sieť kontaktov na pedagógov a riaditeľov slovenských škôl. V prvom rade budeme oslovovať ich a budeme sa snažiť na každú takúto školu poslať aspoň 10 komiksov. Podľa našich výpočtov by tak výtlačky mohli poputovať na viac ako 100 škôl.

Čo všetko je potrebné k vytvoreniu diela o historickej postave? Čo všetko ste si o M. R. Štefánikovi museli naštudovať? Spolupracovali ste s historikmi? 

Spolupracujeme s historikom Lukášom Krajčírom. Taktiež aj my osobne sme strávili desiatky hodín štúdiom života a diela M. R. Štefánika. História je moja vášeň, takže to šlo samo a chalani sa pe projekt a príbeh M. R. Štefánika nadchli tiež a keďže chcú príbeh zobraziť s čo najväčším dôrazom na historické reálie tiež si toho naštudovali celé hromady.

Myslíte si že komiks má budúcnosť aj v rámci učebných materiálov? Mohol by sa podľa vás stať komiks učebnou pomôckou? 

Určite áno. Komiks je v porovnaní s textom oveľa lepší pre pochopenie témy a vyjadrenie pointy. Zároveň pomáha tému priblížiť aj žiakom, ktorým by iný formát vzdelávania pôsobil komplikácie. Nehovoriac o ďalších vymoženostiach ako je možnosť takto spracovaný príbeh preniesť do formy zážitkového workshopu, čo je ešte lepšia a efektívnejšia forma výučby.

Koľko ľudí stálo za tvorbou tohto komiksu? Od scenáru, cez kresbu a lettering až po výslednú fyzickú kópiu.

Core team tvoria traja ľudia. Ja, Eniac a Frenky. Máme, ale veľa podporovateľov a tí nám už stihli dať kopec rád a postrehov, ako robiť komiks ako aj startlabovú kampaň lepšie.

Teraz otázka na kresbu. Obálka, aspoň mne, pripomína amerického prezidenta A. Lincolna. Čo vás najviac inšpirovalo pri kreslení komiksu?

Kresba vyjadruje binárnosť komiksu, kde je jedna časť viac odľahčená a dobrodružná po vzore Marvelu. Tú spracuje Eniac a týka sa hlavne Štefánikovej mladosti, jeho štúdií, vedeckej kariéry a výprav, Frenky si zobral temnejšiu časť jeho života, ktorá bola ovplyvnená vojnou a jeho politickou kariérou, ktorá vyvrcholila krátko pred jeho smrťou, keď sa po druhej svetovej vojne podarilo vytvoriť prvé Československo. Titulka nám má pripomenúť, že aj keď prerozprávame príbeh jedného muža, mnohým z nás by jeho zážitky stačili a úspechy stačili aj na niekoľko životov.

Ako to teda je s komiksom na Slovensku? Má komiks u nás šancu?

Komiks je na Slovensku okrajový žáner i keď tu má veľa fanúšikov a tak domáce ako aj zahraničné tituly sa tu realtívne dobre predávajú a v priebehu rokov sa tento trh o niečo zväšil. Veľmi sa mi páčia práce Branka Jelínka (Oskar Ed), či Daniela Majlinga (Zóna). Sme malý trh, ale napriek tomu sa tu komiksu dariť môže. Verím, že Frenky a Eniac tu budú publikovať ešte desiatky úspešných titulov a bude mi cťou pritom stáť pri nich.

V komikse nájdete aj výroky na zamyslenie (Foto: startlab.sk)

Tvorcom ďakujeme za rozhovor. Komiks Dobrodružstvá M. R. Štefánika viete podporiť ešte niečo vyše 2 týždňov. Stačí prísť na stránku ich projektu a prispieť. Práve aj vďaka vám sa komiks na Slovensku môže posunúť ďalej. 🙂

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.