Komiks v Česku nespí: Comics Centrum má na tento rok rozsiahly plán

Celoročný plán na komiksy je známy (Foto: facebook Comics Centrum)

Nemusíme vám pripomínať, že vydavateľstvo Comics Centrum je jedno z popredných českých komiksových propagátorov. Nedávno zverejnili svoj edičný plán na tento rok a ukázali, na aké komiksy sa môžeme tešiť. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Lov na pražských upírov? Môže byť (Foto: comicscentrum.cz)

Základným kameňom Comics Centra je asi Hellboy, ktorého otcom je Mike Mignola. Pekelný muž sa prvýkrát objavil v komikse San Diego Comic-Con Comics #2, ktorého z pekla vyvolali nacistickí okultisti. To malo neskôr za následok jeho nenávisť k Tretej Ríši. Hellboy je kvázi polodiabol a nechce vyslovene konať zlo. Neskôr sa pridá do americkej spoločnosti Ú.P.V.O. (Úrad paranormálneho výskumu a obrany), a bojuje nielen proti nacistom, ale aj proti bosorkám a mytologickým bytostiam zakotvených v kultúre rôznych krajín. Comics Centrum tento rok vydá dokopy 10 komiksov z univerza Hellboya, vrátane standalone komiksov ako Ú.P.V.O., Sledgehammer, Lovec čarodějnic a Abe Sapien.

Conan sa nebojí snáď ničoho (Foto: comicscentrum.cz)

Podobne ako Hellboya má vydavateľstvo rado aj barbara menom Conan. Ten sa prvýkrát objavil v komikse v roku 1952 v Mexiku. Keď naň v roku 1970 získalo Marvel Comics práva, začala sa vydávať komiksová séria Conan the Barbarian, ktorú teraz dostal tvorca Jason Aaaron. Taktiež Dark Horse Comics sa chopilo šance a postavy a v roku 2003 vytvorili sériu Conan. Presne z tejto série vyjde tento rok 5 komiksov, ktoré budú rozprávať aj o jeho zrodení a priblížia vám jeho barbarský život plný barbarských zvykov v barbarských končinách plnej barbarských činov.

Hady, kraby a iní predátori. Zavolajte Myšiu Hliadku! (Foto: comicscentrum.cz)

Radosť z preloženého komiksu neminie ani milovníkov malých myšiek. Úspešný komiks Mouse Guard, ktorý vytvoril David Petersen, bude pokračovať ďalším prekladom. Myšia hliadka je akási domoobrana, ktorá slúži ostatným malým živočíchom bezpečne prejsť na určené miesto a pomáhajú im vyhnúť sa alebo ubrániť sa predátorom. Dielo rozpráva príbeh členov myšej hliadky, ktorí sa zamotajú do konšpirácie a ani zďaleka to nekončí pri útoku a obrane ich hlavného mesta. Tento rok Comics Centrum preloží a vydá 2 diela, jeden komiks a jednu knihu, ktorú Petersen napísal.

Opera trochu inak (Foto: comicscentrum.cz)

Okrem týchto, vyššie spomenutých komiksových sérií, má vydavateľstvo v pláne vydať aj komiksové adaptácie rôznych svetových opier ako Mozartovu Kúzelnú flautu. Komiks Kouzelný svět opery P. Craig Russella je naplánovaný na november, zatiaľ čo komiks Sherlock Frankenstein a Legie Zla, ktorú napísal Jeff Lemire príde na trh už v marci. Comics Centrum nám strategicky neprezradili všetko a nechali si pre nás dve prekvapenia, ktoré odhalia neskôr. Celý edičný plán si môžete pozrieť na ich stránke na tomto odkaze.

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

0 thoughts on “Komiks v Česku nespí: Comics Centrum má na tento rok rozsiahly plán”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.