Keď sú znamenia dobré

Apokolypsa ešte nikdy nebola taká zábavná. Najmä keď ide o presne tú, v ktorej si sily majú zmerať nebo s peklom, čo má len tak mimochodom spôsobiť záhubu celého ľudstva. Alebo by sa to tak aspoň stalo, keby nebolo anjela, ktorý si až priveľmi obľúbil sushi a démona, ktorý aj napriek všetkému nestratil súcit. A tiež Antikrista, ktorý je živým dôkazom toho, že skutoční priatelia vás zachránia aj pred samým sebou. Taká je totiž miniséria od Amazonu pod názvom Good Omens.

Už samotné otváracie titulky sú malým umeleckým dielom (Foto: polygon.com)

Z tvorby Neila Gaimana toho bolo sfilmovaného už viac. Hrôzostrašná animovaná Coraline, očarujúca fantasy Stardust, či séria o starých a nových bohoch American Gods. Kniha Good Omens, ktorú napísal spolu s Terrym Pratchettom, sa však stala predlohou seriálu, ktorý je dokonalý v každom smere. Seriál je zábavný, chytrý a ani na okamih nenudí. Dej neustále napreduje a nie je v ňom línia, ktorú by ste si neužili. Od dialógov po kostýmy, od hercov po lokácie, od úvodných titulkov po soundtrack. Každý detail tohto úžasného diela bol stvorený so starostlivosťou a láskou, ako pocta zosnulému Terrymu Pratchettovi.

Priateľstvo Crowleyho a Aziraphalea sa tiahne naprieč celými dejinami ľudstva (Foto: cinemablend.com)

Príbeh sa točí okolo dvoch nesmrteľných okultných bytostí, anjela Aziraphalea a démona Crowleyho, snažiacich sa zabrániť koncu sveta, ktorý si za tie tisícročia strávené žitím v ňom dokonale obľúbili. Vlastne je to ešte lepšie. Obaja si totiž tak navykli na svoju rutinu, že ako správni dospelí stredného veku urobia všetko preto, aby zastavili vyššie sily pred jej narušením. A v neposlednom rade aj preto, že jeden bez druhého si svoj život už ani nevedia predstaviť.  Ako Crowley, démon, ktorý ani tak nepadol, ako skôr zišiel neisto nadol, sa predstavil David Tennant (najznámejší snáď ako 10. Doctor) a Aziraphalea, anjela vlastniaceho kníhkupectvo so vzácnymi knihami ktoré v priebehu tisícročí nazbieral a nemieni predať, stvárnil Michael Sheen (známy z Underworldu, či série Masters of Sex).

Keď je váš hlavný protivník, zároveň vaším jediným priateľom, musíte sa naučiť robiť kompromisy (Foto: vox.com)

Rozprávačom príbehu je samotný Boh, ktorej hlas prepožičala Frances McDormand. V úvodnej epizóde vysvetlí ako a kedy stvorila svet a v priebehu epizód divákom vysvetľuje ako na seba jednotlivé veci nadväzujú, či poskytuje náhľad na udalosti, ktoré sa udiali mimo hlavnej dejovej línie. Jej komentáre sú ako užitočné tak vtipné a nádherne dopĺňajú atmosféru série. (Fun fact: Vedeli ste, že Americká kresťanská organizácia spísala petíciu s 20 000 podpismi, aby sériu stiahli z Neftlixu, aj preto že boha predstavili ako ženu? Typický Američania, ktorí sú tak neuveriteľne presvedčení o vlastnej pravde, až si ani nezistia, ktorá spoločnosť to vlastne vysiela ten seriál, čo ich tak veľmi uráža.)

Z Crowleyho bola napokon skvelá pestúnka (Foto: tumblr.com)

Dej začína doručením Antikrista na Zem, kde sa ho ujíma Crowley, ktorý ho má zveriť do opatery americkému veľvyslancovi, ktorého žena má v tom čase porodiť vlastné dieťa, v kláštore satanistických mníšok (aj keď na jej obranu, kto by podozrieval mníšky z toho že uctievajú Satana). Ibaže súhrou náhod (ktoré napokon až také náhodné asi nebudú), sa malý Ničiteľ svetov ocitá v opatere Youngovcov, ktorý ho pomenujú Adam. Ich vlastný syn sa ocitá v rodine amerických Dowlingovcov, pričom dostáva meno Warlock. Crowley, ktorý však o výmene detí nič nevie, zosnová spolu s Aziraphaleom plán, ako ho zastaviť. Obaja majú dozerať na malého Warlocka, ovplyvňujúc ho pritom ako dobrom tak zlom (Crowley ako jeho pestúnka a Aziraphale ako rodinný záhradník) a tak zabezpečiť, že keď nastane čas aby povstal a povolal armády pekla, neurobí to a oni sa tak vyhnú Apokalypse. Ibaže nakoľko majú nesprávne dieťa, plán zlyháva (čo napokon nie je na škodu, pretože obaja z Warlocka vychovajú vcelku rozmaznaného chlapca).

Dobrí priatelia sú v živote dôležití, v tomto prípade to platí ešte viac (Foto: twobeardgaming.com)

Adam medzitým vyrastá v malom anglickom mestečku Tadfield, kde ho milujúci rodičia vedú k tomu aby takým sám bol. Spolu s partiou kamarátov, nazývajúcich sa “the Them“, ktorú tvoria Pepper, Brian, and Wensleydale, si žije spokojným životom, nič netušiac o tom, že je tou najdôležitejšou osobou na svete. Veci sa, ale menia keď si na narodeniny zaželá psa a na jeho volanie mu odpovie samotný pekelný pes, berúci na seba podobu teriéra, ktorý dostane meno Pes. Od tej chvíle sa začínajú prebúdzať jeho magické schopnosti, ktoré najprv využíva nevedomky, no keď si uvedomí ich existenciu, začína sa preňho skutočná zábava a napokon aj prebratie zodpovednosti.

Čarodejnice len málokedy vyzerajú tak, ako si ľudia myslia (Foto: bustle.com)

V tom čase do Tadfieldu prichádza Anathema Device, čarodejnica s úlohou zabrániť koncu sveta, vlastniaca knihu, ktorá jej to možno skutočne umožní. Je to totiž jediný zachovaný výtlačok knihy proroctiev pod názvom The Nice And Accurate Prophecies Of Agnes Nutter, Witch. Anathema je totiž potomkom Agnes Nutterovej, ktorá bola poslednou čarodejnicou upálenou v Anglicku a skutočným prorokom. Z proroctiev, ktoré opísala v knihe sa vyplnilo každé jedno, ibaže ich často nejasné znenie bolo ťažko vyložiť, a aj preto hoci Anathema strávila celý život prípravou na svoju úlohu, nebola schopná Adama spoznať keď ho stretla. Ibaže aj napriek tomu mu bola schopná pomôcť, aj keď nepriamo, v čase keď zúfalo potreboval usmerniť. Rovnako tak bola schopná zabrániť katastrofe, presne tak ako mala predpovedané.

O záchranu sveta sa pričinia ja dvaja najnepravdepodobnejší ľudia akých si viete predstaviť (Foto: radiotimes.com)

Okrem týchto postáv sa stretávame ešte s Newtonom Pulsiferom, neštastníkom, ktorý hoci zbožňuje techniku, je schopný odstaviť celú budovu jediným ťukom do počítača. Ďalej lovca čarodejníc seržanta Shadwella, ktorému sa už roky darí podvodom oberať Crowleyho a Aziraphalea, predstierajúc, že je veliteľom ich samostatných súkromných armád, hoci je vo svojej spoločnosti iba on, až kým na ulici nenaberie zúfalého Newtona. Madam Tracy, vešteckú susedu Shadwella, vďaka ktorej sa Aziraphaleovi nepodarí zabiť mladého Adama, čo následne vedie k ich úspechu (kto by to bol povedal, že medzi ním a Crowleym to bude práve anjel, ktorý nielenže navrhne aby zabili dieťa, ale zároveň nemá problém ten plán aj vyplniť). Spoznávame tiež štyroch jazdcov apokalypsy, ktorý kone vymenili za motorky, niekoľko ďalších démonov, s rôznymi zvieratami na hlave, ako aj anjelov s prehnanou túžbou po vojne. Napríklad v úlohe anjela Gabriela sa predstavil John Hamm, ktorý je perfektným príkladom neľútostného vodcu, ktorý skrýva každý krutý čin za dobré úmysly.

Viete, že veci idú do tuhého, keď sú povolaný aj štyria jazdci apokalypsy (Foto: nerdist.com)

Good Omens je presne ten typ seriálu, ktorý si právom zaslúži všetky chvály ozývajúce sa zo všetkých strán. A to hlavne preto, že všetky jeho časti, ako perfektná predloha, úžasný scenár, dokonalé obsadenie, skvelá hudba, či prepracované kostýmy, to všetko sa nádherne dopĺňa a my tak dostávame niečo, čo sa len tak nevidí. Ak ste teda tento seriál ešte nevideli viac nečakajte. Good Omens vás zaručene pobaví.

Good Omens Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=hUJoR4vlIIs

Daniela Dujčaková
Najnovšie články od Daniela Dujčaková (zobraziť všetky)

Daniela Dujčaková

Beznádejná fangirl, ktorá rada spoznáva nielen fantasy krajiny. Pozerám filmy a seriály, hrám konzolové hry, Xbox One aj PS4, prečítala som viac kníh než si pamätám a viac než nadšene píšem. Som zberateľkov príbehov a mojím najväčším snom je prežiť svoj život ako jeden z nich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.