Keď osud sveta leží v rukách vraha: Deathblow – RECENZIA

Do portfólia DC Comics patria aj takéto komiksy (Foto: PoP-Cult Magazín)

Najprv strieľaj, až potom klaď otázky. Michael Cray je bývalý vojak, vycvičená zbraň, ktorá je v rukách jeho nadriadených. Nezaujíma ho nič, okrem jeho poslania. Splniť rozkaz – čo sa bude diať potom ho netrápi. Až kým neodhalí… ale to vám poviem neskôr. Podržte sa, recenzujeme komiks Deathblow.

Keď som komiks otvoril prvý krát, prvé čo mi napadlo bolo, čo tam dofrasa robí Kratos z hry God of War? Hlavná postava (spomínaný Michael Cray) sa naňho príznačne podobá. Svaly, skoro holá hlava a na tvári červené vojenské maľovanie. V porovnaní s ním je ale Michael len malá muška vo veľkom roji nepriateľov. Ale na dobrý komiks stačí aj to. Po otvorení a prvých kapitolách vám hlava doslova vybuchne. Množstvo akcie a ešte viac krvi. Komiks v úvode ukazuje Michaelove taktické schopnosti, ktoré nadobudol počas rokov služby v armáde. Tie využíva kým ešte môže – diagnostikovali mu rakovinu a ostáva mu necelý mesiac života. Napriek tomu, že je Michael cvičený zabíjať, počas celého komiksu sa s tým vyrovnáva – to komiksu pridáva rovinu ľudskosti a vykresľuje ideu krehkosti človeka.

Michael Cray je bývalým vojenským veliteľom (Foto: PoP-Cult Magazín)

Celý komiks sa nesie v duchu vety: “Je čas to Diablovi spočítať.” Sú tu teda dve dejové línie – Michael a jeho príbeh a druhá, viac mýtická, v ktorej sa okultisti snažia prebudiť temné sily a privodiť apokalypsu. Michael Cray sa postupne dostane do Bagdádu, kde zabije mnícha, podobne vycvičeného ako on, oberie ho o cennosti a zistí, že existuje spolok mníchov, ktorí sa snažia tej apokalypse vyhnúť za každú cenu. Bohužiaľ sa okultistom podarí prebudiť Anjela Smrti, ktorý sa kŕmi živou energiou z ľudí a plánuje na svet vypustiť Hlad, Mor, Vojnu a Smrť. Mnísi za smrť svojho brata majú Michaela na muške a čakajú, kým sa im pripletie do cesty, aby sa ho mohli zbaviť. To ešte nevedia, že on je jediný, kto môže toto zlo zastaviť.

Povedzme si niečo aj o dizajne komiksu – začnem kresbou. Jim Lee, Tim Sale a Trevor Scott odviedli super prácu. Komiks na mňa pôsobil chaoticky, trhane a príliš vojnovo, čo je pri takomto žánri super. Čitateľ sa tak vie lepšie vžiť do situácie postáv, do ich zmýšľania a vie sa priblížiť ich psychickému stavu. To všetko vďaka kresbe, ktorá ukáže všetko potrebné, no neprezradí úplne všetko. Ako to v komiksoch býva, aj písmená a bubliny sú usporiadané a dizajnované podľa potreby postáv. Logicky oddelené myšlienky hlavnej postavy, flashbacky, ale aj prehovory Anjela Smrti ako mystickej sily zla. Trošku mi na komikse vadila jedna vec. Keď je to teda príbeh o vraždách, okultistoch, príšerách a celkovo o smrti, prečo autori všetky nadávky… “vypípali”? Všetky @$$, či ß}{@&, alebo #&@*@&ß sa v komikse vyskytujú v tejto forme (ale to len tak na okraj).

PHRRRRAP! VRRRRAAAAAP! BRRRRAP! Najčastejšie sa vyskytujúce zvuky (Foto: PoP-Cult Magazín)

Komiks Deathblow je zasadený do DC univerza a Michael Cray sa tak stretáva s postavami ako Cheshire alebo Deathstroke. Prvýkrát sa zjavil v roku 1993 a odvtedy sa do komiksu pustili aj autori, ktorí zväčša píšu pre dospelé publikum, ako Alan Moore (Watchmen), alebo Brian Azzarello (100 Bullets). Ak vás tento komiks zaujal, mám pre vás skvelú správu. Môžete ho od nás a od nekonecno.sk vyhrať v DELUXE hardback edícií. Zapojte sa do súťaže na našom FB a napíšte nám do komentárov, ktorý z vašich komiksov je pre vás najcennejší. 🙂

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

1 komentár “Keď osud sveta leží v rukách vraha: Deathblow – RECENZIA”

  1. Tak z mojich je to asi Emil z Kremnice (aj ked je to strip, ale vychadza uz skoro 4 roky) a superhrdinka 3D z BA, ktorej chystam (prepisujem, prekreslujem) prvu zositovku uz asi rok 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.