Kde skončil Revan po udalostiach z hier?

Ako som už spomínal v predošlých článkoch, Star Wars je moja srdcová záležitosť. Udalosti z čias Clone Wars považujem za jedny z najlepších z celého Star Wars sveta, avšak existuje ešte jedno obdobie, ktoré mnou pohlo rovnako, ak nie ešte viac. Tým obdobím je Stará Republika, kedy sa Sithi napriek ukrývaniu tešili moci. V článku sa vám budem snažiť priblížiť príbeh, ktorý sa odohráva práve v tomto období. Práve čítate recenziu na knihu Star Wars Legends: Revan. 

Kedysi dávno, vo veľmi vzdialenej galaxii…

KOTOR

Ak patríte k ľuďom, ktorí hneď po vydaní Knights of the Old Republic, hru zapli a užívali si príbeh, máte moje uznanie. Moja cesta k nej bola dlhšia, no keď som ju raz vyskúšal, príbeh ma dostal natoľko, že som sa od monitoru nevedel odlepiť. Príbeh je jasný, ste na lodi, ktorá sa ocitne pod útokom, a havarujete spolu s posádkou na planéte pod Sithskou okupáciou. Stratili ste pamäť, no viete, že vás na ceste sprevádzal Rytier Jedi – Bastila. Vašou úlohou je nájsť ju a odísť z planéty. Samozrejme to nie je všetko, a dozvedáte sa o privŕžencoch Temnej strany Sily, Revanovi a Malakovi, a ich snahe nájsť prastarý a mocný artefakt Star Forge. A to im máte prekaziť.

Ebon Hawk, Canderous sa spolu s inými postavami objavia aj v knihe (Foto: m.apkpure.com)

Hra síce vyšla v roku 2003 avšak pokúsim sa zdržať veľkých spoilerov. Revanovi sa ozve svedomie a pridá sa na Svetlú stranu Sily. Kniha začína päť rokov po udalostiach z hier. Bastila a Revan sú manželia, obaja boli kvôli ich obdobiu s Temnou stranou vyhnaní z rádu Jedi a žili spolu na okraji Coruscantu (ak nejaký okraj mal).

Revanovi sa začnú vynárať vízie a spomienky z jeho temného obdobia, ktoré nevie zaradiť. Uvidí v nich nebezpečenstvo, preto vyhľadá svojho brata v zbroji – Canderousa, Mandaloriana z klanu Ordo, aby mu pomohol vylúštiť záhadu jeho vízií. Canderous spočiatku váha, no keď sa dozvie, že by mohol navrátiť česť, silu a znovu zjednotiť Mandalorianov, súhlasí a vydá sa s ním na cestu.

*Tu by bolo dobré poznamenať, ako plánuje navrátiť Mandalorianom moc. Revan, spolu s Darthom Malakom bojovali vo veľkej galaktickej vojne. Na druhej strane stáli práve Mandaloriani, ktorých skoro vyhladili. Tí, ktorí prežili sa stiahli a ukryli, niektorí zavrhli Mandalore úplne. Revan a Malak im po porážke vodcu Mandalorianov vzali to najcennejšie – helmu vodcu, ktorá je pre nich symbolom znovuzrodenia a moci. Kto prilbu má, dokáže zjednotiť všetky klany a obnoviť zašlú slávu Mandalorianov. Helma je stratená a Revanovi sa pomaly vracajú spomienky, kam ju s Malakom ukryli. 

Revanova budúcnosť začína na Coruscante (Foto: PoP-Cult Magazín)

Druhá dejová línia sa odohráva na Sithskej planéte Dromund Kaas. Tá sleduje mladého Sitha známeho pod menom Darth Scourge, ktorý bol vyslaný samotným cisárom slúžiť Darth Nyriss, členke Temnej Rady. Počas svojej služby si postupne uvedomí, že Nyriss spolu s polovicou Temnej Rady plánuje zvrhnúť cisára. Práve v tejto časti sa pekne vysvetľujú machinácie Temnej strany, snaha o uchopenie moci a ambície Sithov. Najväčší zvrat nastáva po tom ako sa Revan náhodne stretne s Nyriss a spolu so Scourgeom ho uväznia.

Star Wars Legends: Revan sa delí na dve časti. Prvá časť ukazuje Revana a Canderousa ako spolu s ostatnými Mandalorianmi hľadajú dávno stratenú helmu vodcu Mandalore. Mapuje ich cestu na zamrznutú planétu až po nájdenie helmy a návrat časti Revanových spomienok. Rovnako manipuláciu cez Silu a Scourgeove “dobrodružstvá” pre Nyriss.

Druhá časť knihy sa odohráva tri roky po Revanovom uväznení. Myšlienky a meditácie, prehováranie a presviedčanie Scourgea, aby ho pustil z cely a spolu zvrhli Nyriss a cisára. Neskôr sleduje aj pokus o jeho záchranu.

Na pohľad malá kniha, ktorá však ukrýva obrovský príbeh. Priznám sa, že na začiatku sa mi kniha čítala ťažšie. Potreboval som sa znovu dostať do prastarých čias, objaviť nové postavy a oboznámiť sa s Revanovým príbehom, ktorý je na striedačku s príbehom Sitha. Po čase však príbeh prevážil všetky nedostatky. Kniha veľmi dobre pracuje s už vymysleným svetom Starej Republiky. Nájdete v nej spomínané postavy ako Bastila, Canderous Ordo, droida T3-M4 ale aj loď Ebon Hawk, ktorou ste brázdili vesmír. Na knihe sa mi však najviac páči to, že do poslednej strany netušíte, čo sa s Revanom stane. Zachránia ho? Zomrie? Vráti sa niekedy k Bastile? Vie vôbec Rada Jedi aké nebezpečenstvo hrozí galaxii? Knihu odporúčam všetkými desiatimi, pretože je naplnená akciou, dobrodružstvom a obetou so slušnou dávkou emočných pohľadov do minulosti.

Tento článok je venovaný T3-M4, ktorý sa hrdinsky rozletel v boji. 2003-2011

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.