Karak je RPG škôlkou pre rodiny

Karak je skvelou hrou pre začínajúcich hráčov RPG (Foto: eshop.albi.sk)

Zahrať si dobrú hru s deťmi je občas väčší problém, ako sa môže na prvý pohľad zdať. To, čo baví ich nemusí dospelých a naopak. Je preto dobré, ak dizajnér hry myslí na to, že možno existuje aj nejaký zlatý stred a hra môže baviť oboch aspoň približne rovnako.

Karak vyšiel prvýkrát v roku 2017 od českých dizajnérov Petra Mikšu a Romana Hladíka pod taktovkou Albi. V hre sa každý z hráčov zhostí postavy jedného z hrdinov s unikátnymi schopnosťami, ktorý má preskúmať katakomby pod hradom Karak. Tie sú zložené zo 79 doštičiek, ktoré hráči vykladajú na stôl. Hrdinovia tak spolu budú bojovať proti príšerám a získavať zbrane a poklady. Túto rodinnú hru si môžu užiť až piati hráči od 7 rokov, pričom hra nezaberie ani hodinu. Karak je výbornou hrou pre menšie deti, ale s pribúdajúcim vekom jej aura slabne. Má to základy RPG prvkov, keď si hráč musí vyberať, akými zbraňami sa vybaví, má to ten feeling prechodu podzemím a hľadania pokladov a má to aj tú fantasy atmosféru plnú drakov a čarodejníkov. Priebeh hry je jednoduchý. Štyri kroky na pohyb, nová miestnosť, nepriateľ a pokus ho zničiť. Občas je v ceste poklad, občas liečivá fontána.

V hre panuje atmosféra RPG (Foto: boardgamegeek.com)

Problémom je, že sa po pár kolách všetko čaro vytratí a zostane len náhodné vyberanie dielikov mapy, generovanie nepriateľov a hody kockou. Hra sa pomerne rýchlo stane repetitívnou. Mal som ten pocit, že posledných 10 ťahov bolo len o boji s drakom. Len posun, hod kockami, porovnanie útočnej sily so zdravím draka a späť na políčko, z ktorého sme prišli. Iste, detská hra musí fungovať dobre najmä pre deti, aj pre tie menšie, ktoré ešte včera hrali pexeso, ale zopár akčnejších voliteľných modulov by Karaku možno pridali potrebný šmrnc. Minimálne pre tie ďalšie partie, ktoré sú priveľmi podobné. Minulý rok sa však hra dočkala rozšírenia. V ňom pribudnú nové postavy, nové dieliky labyrintu ale aj možnosť hrať za Pána Karaku. Ten sa objaví po odhalení piatich komnát pána Karaku a posadne najslabšieho hráča, ktorý získa schopnosti všetkých ostatných hráčov v hre. Karak: Regent je však momentálne vypredaný a dotlač sa očakáva v polovici marca.

Odhaľujte dieliky labyryntu, skúmajte podzemné chodby a získavajte nové zbrane a artefakty (Foto: eshop.albi.sk)

Chcel by som však vidieť, aký bol pôvodný dizajn Karaku. Možno tých prvkov bolo viac, ale v procese sa trocha kresalo, aby hra bola dostupnejšia. Aj napriek tomu sa Karak teší veľkému obdivu fanúšikov spoločenských hier hlavne v Česku a na Slovensku. Hra je dobrým úvodom pre deti, ktoré už nechcú počuť o ošúchanom človeče a malých postrehovkách. Ak teda hľadáte hru, ktorou by ste zasvätili svoje ratolesti do sveta RPG a spoločenských hier, Karak je tou hrou, po ktorej by ste mali siahnuť.

Najnovšie články od Pavol Kušnír (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.