JOKER – dojmy z filmu BEZ SPOILEROV

Každý muž pozná pocit, keď cestuje električkou, usmeje sa na peknú slečnu oproti… a tá si presadne. Ide po chodníku oproti niekomu a obaja sa snažia vyhnúť druhému rovnakým smerom. Potom zas a zas, až to nie je vtipné, a oprotiidúci vás obdarí prezieravým pohľadom. Keď sa človek usmeje na dieťa a je hneď považovaný za hrozbu tejto skvelej spoločnosti. Keď si človek vykračuje po meste a vo svojich vnútorných dialógoch si spomenie na vtip, zasmeje sa sám pre seba a keď sa obzrie zazrie vyhýbavé pohľady. Tak asi takto nejak sa cíti Arthur Fleck, hlavná postava filmu Joker.

Dnes je ťažké sa smiať (Foto: internet)
V dnešnej dobe je ťažké sa smiať (Foto: trailer k filmu Joker)

Dnes mám rande so svojím mestom

Všetci poznáme Jokera. Maskovaného zločinca, maniaka, Batmanovu Nemesis. Toto však nie je film o zloduchovi. Je to film o chorom mužovi, ktorý sa len snaží byť dobrým človekom v zlom svete.

Joaquin – Arthur si už od začiatku získal moje sympatie. Je to tragéd, ktorý keby nebol na plač, bol by na smiech. Nie len, že k nemu život nie je priaznivý, jemu osud napľul do tváre. Napriek všetkým jeho diagnózam, mizernej práci, chorej matke, o ktorú sa stará a odpornému mestu, v ktorom žije, má ašpirácie stať sa stand-up komikom. A naivne si myslí, že sa môže karta obrátiť.

Joaquin Phoenix sa stal Jokerom (Foto: trailer k filmu Joker)

Klamem, smejem sa, som zlý k ženám

To, že Eskimáci majú cez päťdesiat výrazov pre slovo „sneh“ všetci vieme. Čo som však netušil je, koľko rôznych smiechov dokáže herec zahrať. Joaquin strieda hysterický smiech, úprimný smiech, falošný smiech, smiech cez slzy, smutný smiech a môj favorit: „Už je mi všetko jedno“ smiech. Celý film je totiž postavený na hereckom výkone Joaquina Phoenixa, ktorý mimochodom kvôli tejto role schudol cez dvadsaťpäť kíl. Musím sa priznať, že som ho doteraz ako herca veľmi neregistroval. Schválne, koľkí z vás vedeli, že stvárnil Commodusa v Gladiátorovi? Po tomto filme sa mi však jeho meno nezmazateľne vryje do pamäti. To, že Joker sa odohráva v DC univerze, pripomínajú len okrajové postavy ako Thomas a Bruce Waynovci. A to je asi tak všetko. Nie je to však na škodu. Práve naopak – dáva nám to viac priestoru sledovať krásnu postavu. Mohlo sa to celé volať “Arthur“, dištancovať sa od DC univerza a fungovalo by to! Nečakajte superhrdinský film. Toto rozhodne nie je odľahčená Marvelovka, kde sa dá zasmiať. Ak nie ste pripravení na pohľad do zmorenej duše, vyberte si radšej iný film.

Keď je už človeku všetko jedno (Foto: trailer k filmu Joker)

Keď som v uliciach, som dosť biedny

Z Jokera ako postavy mám zmiešané pocity. Je mi ho ľúto, zároveň sa s ním viem však stotožniť. Nikdy by som s ním ale nechcel byť zavretý sám v jednej izbe. A presne takýto má Joker byť. Mám pocit, že som mu nikdy nerozumel lepšie ako teraz. Zbedačený, zúbožený muž, ktorý už nemá čo stratiť a namiesto toho aby sa snažil zo šialenstvom bojovať, sa mu naopak odovzdá. Ikona zla je nakoniec len neúspešný komik, ktorý túži po láske, uznaní a pozornosti. Po odchode z kina mám naozaj pocit, že som bol svedkom zrodu legendy a len sa pousmejem nad trailerom Harley Queen, ktorý v porovnaní s Jokerom vyzerá ako z produkcie Disney.

Najnovšie články od Dávid Horváth (zobraziť všetky)

Dávid Horváth

Skrachovaný programátor, neúspešný murár a potencionálny romantik.