Iron Fist očami PoP-Cultu

Posledný Defender na scéne (Foto: screenrant.com)

Tak ako sme vám sľúbili, prinášame plnohodnotnú recenziu najnovšieho superhrdinského seriálu od Netflixu. Pôvodne sme vám chceli nechať ešte viac času, aby ste si ho pozreli, v redakcii sme už však nevedeli vydržať a museli sme sa podeliť o naše dojmy.

Najprv si ale v skratke zhrnieme dej.

Danny Rand, ktorý bol považovaný za mŕtveho, po rokoch prichádza späť do New Yorku a snaží sa vrátiť k jeho starému životu. V najvyšších pozíciách firmy, v ktorej mu po smrti jeho otca patrí väčšinový podiel, nachádza svoju najlepšiu kamarátku Joy a jej brata Warda, ktorý je ovládaný svojím otcom Haroldom Meachumom. Ten bol tiež údajne mŕtvy a je vydieraný Rukou/The Hand.

Šedá eminencia Rand Enterprises, Harold Meachum (Foto: vignette4.wikia.nocookie.net)

Tí však po dlhých rokoch Dannyho nespoznávajú a myslia si, že je to podvodník, ktorý na nich chce zarobiť. Danny v parku, v ktorom momentálne prežíva, stretne Colleen Wing, inštruktorku bojových umení, do ktorej sa neskôr zaľúbi. Po právnych opletačkách a následnom dosadení do vedenia spoločnosti nasleduje plnenie úlohy, ktorá sa od Iron Fista vyžaduje – zničenie Ruky. Táto organizácia vám môže byť známa už aj z Daredevila. V splnení úlohy mu pomáha nie len Colleen, ale aj Harold. Keď Danny zistí, že jeho firma pomáha Ruke s výrobou drog, rozhodne sa na nich zaútočiť a porazí ich najlepších bojovníkov. Tam stretáva Madam Gao, ktorá je lídrom tohto starého rádu.

Líder The Hand, Madam Gao (zdroj: static.srcdn.com)

Výsledkom vyšetrovania vo firme Rand prichádza na to, že v továrni v čínskom Anzhou (kam jeho rodina smerovala na inšpekciu, no pre pád lietadla sa tam nikdy nedostali), Gao vyrába drogy. Rozhodne sa preto túto továreň zničiť. Pridávajú sa k nemu aj Colleen a Claire Temple, ktorú poznáme zo seriálov o Daredevilovi, Jessice Jones a Lukovi Cageovi. Neskôr zajmú Gao a po návrate do New Yorku a vypočúvaní, ktoré neprinesie žiadne výsledky, zisťujú, že Colleen bola pri boji otrávená. Na pomoc si zavolajú jej mentora Bakuta. Ten pomáha Dannymu vyliečiť ženu, ktorú miluje. Pre stratu energie omdlie a prebúdza sa v akadémii odnože Ruky, ktorej šéfuje Bakuto. Zisťuje, že jeho milovaná Colleen je súčasťou tejto organizácie. Vtedy na scénu prichádza Davos, bojovník z K’un-Lun a pomáha mu utiecť z akadémie.

Denny a Davos pred K’un-Lun (Foto: fsmedia.imgix.net)

Harold a neoblomný Defender sa rozhodnú, že musia hlavu Ruky zabiť. Bakuto zajme celu rodinu Meachumovcov, postrelí Joy a dáva Defendrovi pol hodinu na to, aby prišiel do penthousu, a tým ich zachránil. Spoločne s Davosom a Colleen zaútočia na Ruku a premôžu ich. Jediný, kto utečie, je samozrejme hlava ruky, Bakuto. Po naháňačke a poriadnej bitke ho Danny odmieta zabiť, preto to do svojich rúk vezme Davos a zabije ho. Neskôr vidíme ako Harold a Ward odvezú Joy na pohotovosť a náš hlavný hrdina sa vracia s Colleen do jej telocvične. Na ďalší deň ho Ward upozorní, že Harold ho podrazil a upozornil federálnych agentov na finančné podvody. Danny im unikne a vracia sa do akadémie, kde sa znovu rozpráva s Madam Gao. Tá mu oznámi, že za smrťou jeho rodičov a pádom lietadla nie je nik iný ako najlepší priateľ jeho otca – Harold Meechum. Záverečný boj sa odohráva priamo v Rand Industries. Danny síce premôže všetkých bodyguardov, no nie je to on, kto skoncuje s Haroldom a stane sa naozaj Iron Fistom. Harolda dostane jeho vlastný syn – Ward.

Ani Živá zbraň si neodpustila románik (Foto: weliveentertainment.com)

A teraz už poďme na dojmy našich redaktorov:

Takto vníma seriál Gabriel Horváth:

Keď Netflix vypustil prvých 6 častí ich nového seriálu od Marvel (pre recenzentov), nechcelo sa mi veriť tomu, aké zlé hodnotenie dostal. Môže byť seriál, ktorý robí Netflix zlý? Musím povedať, že som bol tiež veľmi sklamaný:

 • Ak niekomu poviete, že poznáte skvelý seriál a odporučíte ho známym, určite čakajú, že sa doň rýchlo dostanú. Pri Iron Fistovi som mal pocit, že sa všetko točí stále okolo jednej veci. Pozrel som si osem epizód a dej sa posunul len minimálne. Na to, že Iron Fist má byť street level hrdina a bojovať so zločinom ako Daredevil, stále tam rieši Hand a veci, ktoré s ulicami veľmi nesúvisia.
 • Niektoré scény ozaj nedávali zmysel, ale je to seriál, kde protagonistovi svieti ruka, takže nechajme to tak.
 • Už keď je Iron Fist cvičený bojovník, tak by súboje mali vyzerať tak, aby si ľudia povedali, že to stojí za to. Nie je to pravda. Miestami je vidieť, ako Iron Fist čaká na úder z jednej strany, ako sa jeho protivníci chystajú zasadiť úder a pôsobí to amatérsky a neuveriteľne. Nehovoriac o veľmi divnom štýle opitého strážnika.
 • Danny Rand. Iron Fist. Živá zbraň trénovaná na zničenie The Hand. Stále v seriáli vraví, že je jediný, kto môže poraziť The Hand, od nikoho nechce pomoc, lebo to dokáže sám. Nedokáže. Postava sa nevyvíja a pôsobí plocho. Nechce prijať nič, čo mu nesedí. Niekedy som mal pocit, že tie dialógy písalo dieťa.
 • Aby som nevravel len o zlých veciach, tak spomeniem napojenie na MCU a seriály Daredevil a Luke Cage. Jeri Hogharth a ošetrovateľka Clare, ktorá je podpornou postavou asi všetkých Defenderov, pekne napojili a navodili pocit, že tam niekde von je Luke Cage a Jessica Jones naďalej rieši prípady ako súkromný detektív. Higlightom seriálu bolo aj cameo majstra všetkých cameo momentov – Stana Leeho.
Môžeme len dúfať, že raz sa dočkáme aj kostýmu podla komiksovej predlohy (Foto: static.srcdn.com)

Teraz názor Matúša Nižnianskeho:

Pri prvej zmienke o pripravovanom Iron Fistovi som sa nevedel dočkať, kedy uvidím celú kompletku Defenders. Po nemastnom-neslanom Cageovi a veľmi nezáživnom Iron Fistovi sa začínam trochu báť a som veľmi opatrný pri očakávaniach na Defenders, ktorí nás pošťastia svojou sériou už v auguste. Prejdem ale k veci:

 • Po prvých traileroch mi Iron Fist až veľmi pripomínal seriál Arrow od CW, nakoniec sa len priblížil podobnosťami – miliardár, ktorý sa po rokoch vráti a začne bojovať so zločinom, atď.
 • Veľmi ma sklamalo to, že postava Iron Fista nevyužila celý svoj potenciál. Po celý čas o sebe tvrdí, aký je skvelý a že len on dokáže vyčarovať svietiacu ruku bla,bla,bla… Aj keď Danny ukázal silu, ktorou disponuje Iron Fist, bolo to málo. Dúfam, že si tvorcovia nechávajú viac na pokračovanie, prípadne na Defenders. Pre mňa najuveriteľnejší Iron Fist bol až niekedy v posledných častiach, keď Danny videl záznam z 2. svetovej vojny, kde bol jeho predchodca. A to ma sklamalo asi najviac.
 • Zápletka bola predvídateľná, čo spôsobilo miestami nudu, hlavne pri dialógoch, ktoré boli buď veľmi emotívne (Flash: Ach, bože, ja neviem tak rýchlo utekať.), alebo veľmi trápne (ako písal Gabo), tiež sa mi občas zdali detinské.
 • Celý príbeh sa dal zvládnuť oveľa lepšie, keby scenáristi trochu upustili uzdu fantázii a nechali v deji viac fantasy atribútu. Pri pozeraní som si celý čas vravel, že vďaka podobnosti s Arrowom by som sa nehneval, ak by ponúkli napríklad flashbacky na Dannyho čas strávený v Kun’Lun a celý jeho tréning. Bolo by to zaujímavejšie ako polovica častí celého seriálu.
 • Aby som len nekritizoval, mne osobne sa boje celkom páčili, nebolo to nič svetoborné, ale pri pozeraní nudných dialógov som bol rád za každé rozptýlenie, preto za bojovú choreografiu dávam plus.
 • Takisto prepojenie s ostatnými seriálmi a referenciami na Jessicu, Cagea a Daredevila bolo zvládnuté na výbornú a prítomnosť postáv ako Claire či Hoggarth bola viac než svetlými momentmi.

A kedže ja už som svoj názor vyjadril už v predošlom článku, prečítať si ho môžete tu.

Na záver treba povedať, že Iron Fist má svoje plusy aj mínusy. Ani my sme sa nevedeli úplne zhodnúť, preto najlepšie urobíte, ak si ho pozriete sami. A dúfame, že sa s nami podelíte o svoje dojmy.

Juraj Grega

Som prívrženec superhrdinskej popkultúry. Komiksy, filmy, seriály a animáky to je moje. Nepohrdnem však ani dobrými spoločenskymi a digitálnymi hrami. Budem sa snažiť Vám priblížiť tento môj svet.
Juraj Grega

Najnovšie články od Juraj Grega (zobraziť všetky)

1 komentár “Iron Fist očami PoP-Cultu”

 1. Spätné upozornenie: Danny a Luke skončili – POPCULT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.