Insomniac Games nám pripravili ďalšie epické dobrodružstvo

Slovami hobitov: “Jedny raňajky sme mali, ale čo druhé raňajky?” sa inšpirovalo herné štúdio Insomniac. Po jednej úspešnej hre Spider-Mana nám onedlho oznámili, že s Milesom to myslia vážne a chystajú samostatnú hru. Neúspešných Avengerov od Square Enix vystriedal Miles Morales s jeho novými schopnosťami a vynálezmi.

Hologram, diaľkovú míní či ťažiskovú bombu si počas hry obľúbite (Foto: Spider-Man Miles Morales)
Hologram, diaľkovú míní či ťažiskovú bombu si počas hry obľúbite (Foto: Spider-Man Miles Morales)

Nachádzame sa v zimnom New Yorku, kde sa dvojica Spider-Manov Peter Parker a Miles Morales snažia zastaviť vypusteného Rhina. Po súboji s ním Peter Milesovi prezradí, že M.J. je z Daily Bugle vyslaná do zámoria a on tam ide s ňou ako fotograf. A tak Miles, spolu so svojou technickou podporou kamarátom Gankem, musia brániť New York sami. Postupne spoznáte Tinkerera, hlavného záporáka, Prowlera a ďalšie dôležité postavy ako vice-prezidenta Roxxonu, Simona Kriegera. Práve on sa pokúša svetu priniesť čistú bioenergiu, avšak nemyslí na to, že látkou, ktorú na to využíva, poškodzuje všetkých obyvateľov mesta. Nuform totiž pri dlhšom kontakte vyvoláva respiračné ťažkosti. Tinkerer má svoje plány a chce Kriegera zastaviť tak, že plánuje nechať vybuchnúť centrum mesta. No a je na vás, aby ste plán prekazili nech to stojí čokoľvek.

Osobne sa mi odchod Petra Parker do zahraničia veľmi pozdáva. Miles tak má šancu vyjsť z tieňa Spider-Mana a stať sa samostatnou jednotkou. Ganke pre vás vytvorí aplikáciu VDSSM (Váš Dobrý Sused Spider-Man), do ktorej môžu ľudia New Yorku písať požiadavky na hrdinu. Zamrzol žeriav v meste či potrebujete nájsť svoju mačku? Spidey vám pomôže. Tak Miles rieši nielen Tinkerera, ale aj problémy bežných ľudí v meste. Ako pri predošlej hre aj tu sa samozrejme pácha zločin priamo v uliciach či už ide o prestrelku medzi Roxxonom a Tinkererovou skupinou Underground, obchod so zbraňami, alebo snahu ukradnúť zásoby z charity F. E. A. S. T.

Do aplikácie vám pribúdajú podnety od ľudí v meste (Foto: Spider-Man Miles Morales)
Do aplikácie vám pribúdajú podnety od ľudí v meste (Foto: Spider-Man Miles Morales)

Ak chceme porovnať obe hry, po vizuálnej stránke viem vytknúť len jednu vec. Zmenu Petra Parkera. Developeri v Insomniac si totiž povedali, že zmenia tvár Spider-Mana tak, aby sa viac podobal terajšiemu hercovi Tomovi Hollandovi. Dopadlo to bohužiaľ tak, že sa teraz nepodobá ani na Toma Hollanda, ani na Petra z predošlej hry. Po celosvetovej ankete, ktorá sa venovala práve tejte zmene, sa zistilo, že väčšine hráčov sa nový Peter nepáči. Peter v hre však nie je dlho a väčšinou ho vidíte len na obrazovke telefónu, keď vás kontroluje, či sa vám darí, a v pár cinematikoch počas hry.

Počas načítania hry vám hra dáva tipy (Foto: Spider-Man Miles Morales)
Počas načítania vám hra dáva tipy (Foto: Spider-Man Miles Morales)

Spider-Man Miles Morales nám predstavil nové postavy a nové dobrodružstvo, ktoré sa venuje minorite hispáncov v New Yorkskom Harleme. V meste sa tiež nachádza nástenná maľba s nápisom BLACK LIVES MATTER, ktorou chceli tvorcovia poukázať na problémy spojené so systémovým rasizmom v Amerike. Odkazov je tam samozrejme viac a jeden z nich má aj svoju vlastnú trofej, keď sa máte pokloniť hrdinovi v Upper West Side. Tam nájdete sochu venovanú Stanovi Lee, bez ktorého by sme tu Spider-Mana vôbec nemali.

Hrdina, bez ktorého by pavúči hrdina nevznikol je poctený sochou v Upper West Side (Foto: Spider-Man Miles Morales)
Hrdina, bez ktorého by pavúči hrdina nevznikol, je poctený sochou v Upper West Side (Foto: Spider-Man Miles Morales)

Počas hry sa mi žiaľ zopárkrat stalo, že mi hru vyplo kvôli neznámej chybe. To sa však deje aj väčším developerom (a popravde čoraz častejšie). Vtipné ale bolo to, keď sa mi na obrazovke asi na 10 sekúnd zobrazila iba Milesova hlava, levitujuca vo vzduchu bez obleku.

Chyba, ktorá sa objavila na par sekúnd nechala Milesa zmiznúť (Foto: Spider-Man Miles Morales)
Chyba, ktorá sa objavila na par sekúnd nechala Milesa zmiznúť (Foto: Spider-Man Miles Morales)

Vaše skúsenosti si viete odomykať v prehľadnom strome rozdelenom na tri časti. Boj, stealth a venomschopnosti. Rovnako ako pri vynálezoch, aj tu vám poslednú skúsenosť odomkne len Nová hra+, čo mi popravde trochu vadilo (hlavne kvôli získaniu trofeje).

Prehľadný strom schopností si postupne odomykáte (Foto: Spider-Man Miles Morales)
Prehľadný strom schopností si postupne odomykáte (Foto: Spider-Man Miles Morales)

Celý príbeh vám nezaberie ani 10 hodín. Mohli by sme sa rozprávať o tom, že príbehová línia je veľmi krátka, avšak na druhej strane vám hra ponúka veľa bočných úloh, ktoré sú poskrývané po celom meste. Stále tak v hre máte čo robiť, či už prechádzate Petrove tréningy, hľadáte časové schránky, vykrádate zdroje Undergroundu alebo hľadáte zvukové samply. Hra nám tak ponúkla príbeh, ktorý vás neomrzí po pár hodinách hrania. Za mňa je to jednoznačne dobrý sequel spin-off prvého Spider-Mana. Ak sa vám páčil Peter Parker a jeho boj s Oscorpom a Dr. Octopusom, bude sa vám páčiť aj Miles Morales.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.