Herný plán Albi na tento rok

Na Albi Game Day ohlásilo vydavateľstvo svoj edičný plán (Foto: PoP-Cult Magazín)

Ako už začína byť zvykom, na Albi Game Day v Prahe sa krstí, prednáškuje, hrajú sa spoločenské hry a najnovšie aj maľujú figúrky. Albi nám 4. mája predstavilo svoj edičný plán na rok 2019. Nižšie sa rozpíšem, aby ste vedeli kam pôjdu vaše úspory.

Na tohtoročnej akcii bol samozrejmosťou aj turnaj, či maľovanie figúrok (Foto: PoP-Cult Magazín)

Rozšírenia k hrám

Začneme tým, čo doma pravdepodobne už vlastníte. Albi tento rok chystá pripraviť rozšírenie na hru Robinson Crusoe s podnázvom Záhada ztraceného města. To sa má niesť v horrorovej atmosfére, kde nahliadnete do ruín tajomného mesta a budete objavovať dlho stratené a zabudnuté oblasti. Rozšírenie bude obsahovať 10 nových dobrodružstiev a na trh má prísť pred tohtoročnými Vianocami.

Ďalšou novinkou má byť rozšírenie na hru Karak. Karak Regent na Albi Game Day ohlásili samotní tvorcovia hry P. Mikša a R. Hladík. Rozšírenie plánujú priniesť už na jeseň 2019. Keď teda máte radi rodinné hry, toto RPG je pre vás ako stvorené. Už len počkať na Regent.

Hra, ktorá bola krstená na prvej udalosti sa taktiež dočká ďalšieho rozšírenia. Scythe bude obohatená o ďalšie rozšírenie s názvom Vzestup Fenrise. To má priniesť novú 8-dielnu kampaň. Nebojte sa, nejde o formát Legacy. Novinkou bude kooperatívna hra a hranie s viacerými Automami. Okrem Fenrisa sa dočkáme aj dotlače starších rozšírení. V júni Nová Setkání a na jeseň Titáni Nebes.

Dotlače sa začiatkom leta dočká aj rozšírenie na príbehovú atmosferickú hru This War of Mine. Po ňom sa Albi chystá preložiť ďalšie, zatiaľ tajné rozšírenie. Predpokladaný dátum je prelom rokov 2019/2020.

Asi každý z vás aspoň raz hral kartovku z divokého západu. K hre BANG! sa chystá zaujímavé rozšírenie a vytvoriť ho môžete práve vy. Albi sa rozhodlo spraviť súťažný konkurz na návrh kariet do rozšírenia s pracovným názvom Cesta na západ. Teraz máte šancu vidieť práve vašu kartu na stole a stať sa tak spolutvorcom spoločenskej hry. Podmienky a formulár nájdete TU.

Rozšírenie Karak: Regent prišli oznámiť samotní autori hry Karak (Foto: PoP-Cult Magazín)

Párty hry

Jednou veľkou časťou herného portfólia Albi sú párty hry. Takisto ako po minulé roky ich je viac než dosť. Minuloročná pecka Yogi, kde máte desiatky kariet a máte ich držať na nose, hlave, v drepe, za splnu a na ľavom malíčku na nohe, sa dočká ďalšej variácie. Yogi Guru nebude len rozšírením, ale samostatnou hrou. To však neznamená, že ju nemôžete hrať spolu so základom. Prísť by mala ešte tento rok a vy sa tak môžete niekde pri pive doslova odviazať.

TEAM3 je ďalšou zábavne vyzerajúcou hrou. Hra je určená presne pre troch ľudí, pričom jeden z nich nerozpráva, druhý nepočuje a tretí nevidí. Hra obsahuje dieliky ako v TETRISE, ale samozrejme aj škrabošku (aby ste nepodvádzali). V hre ide o to, aby ten, ktorý nerozpráva, ukázal nepočujúcemu čo má z dielikov poskladať. No a ten to má prerozprávať človeku so škraboškou, ktorý ovláda dieliky. Celá hra vyzerá dosť bizarne, no o zábavu je postarané handicapom každého hráča.

Ak radi kreslíte, vyskúšajte hru Duplík. Hra je rovnako pre troch až siedmich hráčov, kde jeden z nich vytiahne kartičku s obrázkom. Tú má prerozprávať a opísať ostatným a oni ju zas musia nakresliť. Pri tejto hre nejde o to ako pekne obrázok nakreslíte, ale koľko detailov zakreslíte. Z prádla, ktoré visí padajú 3 alebo až 5 kvapiek? Ktorý list na strome je väčší? Po kreslení sa skontrolujú detaily, boduje sa a hráči sa menia. Hra je v predaji od 4.mája.

Lepkouni je ďalšou hrou s prívlastkom bizarná. Je tak vtipná, že je dobrá. Ste v pralese, kde je premnožený hmyz. Komáre štípu a ostatná háveď otravuje tiež. Máte ale žaby, ktoré s týmto hmyzom bojujú. Hodíte kockou a určíte farbu a tvar hmyzu, ktorý sa loví. Prvý ktorý nájde danú potvoru vezme svoj lepkavý jazyk a hodí ho na stôl aby ho chytil (jazyk bude pribalený k hre, nepoužívajte ten váš). Predbiehajte sa a nalovte čo najviac daného hmyzu, potom vyhráte. Táto postrehová hra sa chystá na trh v júni tohto roku. Dajte ale pozor na komponenty, budú lietať vzduchom.

Railroad Ink je zas hra, pri ktorej budete využívať ceruzku. Dosťaňte vlak z jednej stanice do druhej. Hoďte kockou a zakreslite si trať na mapu vašej železnice. Hra vychádza rovno v dvoch verziách, ktoré sa dajú medzi sebou kombinovať. Na trhu bude dostupná… asi za týždeň.

Do portfólia spoločenských hier Albi patria aj rodinné a párty hry (Foto: PoP-Cult Magazín)

Tainted Grail: The Fall of Avalon

Tou hrou na ktorú čakal každý, tou veľkou, tou, ktorú budú pravdepodobne krstiť bude Tainted Grail: The Fall of Avalon. Hra od vydavateľstva Awaken Realms, ktorí pre nás spravili hry ako Siege Storm, Lords of Hellas alebo This War of Mine bude hlavným Albi projektom nasledujúceho roku. Táto kooperatívna hra, ktorá obsahuje aj sólo kampaň, mieša legendy o Artušovi a Keltskú mytológiu. Príbeh sa vetví ako korene stromu a tak žiadna hra nebude rovnaká. Svojimi akciami ovplyvňujete priebeh hry a vývoj príbehu. Za hrou stojí poľský fantasy autor Krzysztof Piskorski. Figúrky, karty, ale hlavne príbeh, to nám Albi donesie v priebehu roka 2020.

Toto všetko nám Albi sľúbilo, toto všetko aj dostaneme. Treba si len počkať. Ako vy? Zaujalo vás niečo? Prekvapilo? Čo z tohto sa chystáte kúpiť? Napíšte nám.

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.