Herný deň s Albi

Odznakový artefakt z Albi Game Day (Foto: PoP_Cult Magazín)

Túto sobotu sa v Prahe konal Albi Game Day. Boli sme tam a tak môžeme konštatovať.

Lords of Hellas, Scythe a iné. Ak ste si kúpili hru, tak rýchlo nájdite stôl (Foto: PoP-Cult Magazín)

Albi sa aj tento rok rozložilo v knižnici na Mariánskom námestí a prezentovalo svoje hry. Už po vstupe do knižnice si človek nemohol nevšimnúť desiatky stolov, na ktorých sa rozkladali hráči a bavili sa pri hraní spoločenských hier. Väčšinou šlo o Albi novinku, no našli sa aj jednoduchšie hry ako Drop It alebo Šťastný Candát. Ľudia sedeli a hrali – a o to predsa šlo. Aspoň z časti.

Ľudia chodili, hrali a zúčastňovali sa prednášok a aktivít (Foto: PoP-Cult Magazín)

Minulý rok, Albi krstilo strategickú prevahovku Scythe s krásnymi figúrkami a ešte krajším settingom alternatívnej minulosti. Tento rok zašli ďalej a figúrok bolo všade plno. Hru Lords of Hellas si prišlo obzrieť mnoho fanúšikov. V nej taktiež súperíte o prevahu, priazeň bohov a bojujete s nepriateľom. Hra zasadená do gréckej mytológie vyšla z poľských hláv a teraz dostala českú lokalizáciu. Lords of Hellas sa tešilo veľkej obľube. Hry ste si mohli kúpiť na mieste za uvádzacie ceny, takže ste mohli poriadne ušetriť. Samostatný stánok s hrami na predaj ponúkal okrem tejto novinky aj pár ďalších hier z produkcie Albi. Ak ste tento raz zaváhali, aspoň budete vedieť, že na budúci ročník Albi Game Day sa oplatí prísť.

Ide vozík s hrami! Priptavte si peňaženky (Foto: PoP-Cult Magazín)

Nielen z hier žije človek, ale aj jesť sa musí. Okrem stánku s hrami nám Albi ponúklo aj stánok s rýchlym občerstvením. Chlebíky, bábovky, voda a iné. Antonínovo pekařství pripravilo zopár chutných tradičných dobrôt, z ktorých ste mohli ochutnať. Okrem toho boli pre účastníkov pripravené aktivity ako spoločensko-herný kvíz. V ňom ste mohli nájsť otázky o Albi, ich hrách, rekordoch či autoroch. Skúsili sme sa do tohto kvízu zapojiť aj my, veď nie sme žiadne “béčka”, a tak sme odchádzali s plačom, že nám ušlo tretie miesto len o jeden bod. Hralo sa samozrejme o dve hry z dielne Albi, ale aj o nádherný artbook ku hre Scythe (na ktorý si brúsim zuby už viac ako rok). Aj keď sme nevyhrali, tak sme sa zabavili a nasmiali z nesprávnych odpovedí nie len ostatných tímov, a vtipného komentára moderátora kvízu (mali sme aj vcelku šikovného českého spoluhráča ktorý sa k nám po našej očividnej prehre už ani neozval).

Deskoherní kvíz obsahoval prevažne informácie o Albi (Foto: PoP-Cult Magazín)

Poslednou ale snáď najpodstatnejšou vecou, ktorú spomeniem, je prednáška o predstavení nových hier, ktoré Albi bude v tomto roku prekladať. Z nich by som tu spomenul asi dve najzaujímavejšie, medzi nimi hru Anachrony. V nej hráte o to, kto prvý vyťaží dostatok materiálov a prvý opustí planétu, keďže sa blíži skaza. Požičiavate si suroviny z budúcnosti, no potom ich musíte aj vrátiť. Tvoria sa časové paradoxy, ktoré nikdy nie sú dobré. Druhou očakávanou hrou je krásna Legacy hra Charterstone. Ako partia šiestich obyvateľov máte za úlohu vybudovať novú osadu. Odkrývate nové miesta na mape, odkrývate nové pravidlá a po dohraní 12 hier vám ostane unikátna worker-placement hra, ktorú môžete hrať donekonečna. Viac predstavených hier nájdete v samostatnom článku.

Anachrony dostane českú lokalizáciu (Foto: PoP-Cult Magazín)

Albi, ako distribútor spoločenských hier, zapracoval a priniesol na trh jednoznačné skvosty. Držíme im palce a prajeme veľa síl pri prekladaní. Ak ste na Albi Game Day nemohli prísť, ušlo vám skutočne veľa. Hry, aktivity, hry, noví ľudia a hry. To všetko nám treba. 🙂

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.