Geek 5: Marvel – inšpirácia na čítanie

(Foto: wallpapersafari.com)

Príde víkend, vonku prší (teraz nie, ale čítať sa dá aj von) a vy si poviete, že by ste si prečítali niečo dobré. Čo tak nejaký komiks? Ale príde ta najväčšia otázka. Aký? Čo ak to bude nudné a bude to mať 300čísel? Aby sme predišli takýmto dilemám, je tu pre vás článok, v ktorom už snáď nájdete niečo, čo by sa vám mohlo páčiť. Tentokrát to budú komiksy od Marvelu, ale nabudúce sa dočkajú aj prívrženci DC Comics.

Daredevil: Born Again (1986)

Daredevil a mozaika, ktorá zachytáva celý príbeh (Foto: freaksugar.com)

Krásny príbeh od Franka Millera, v ktorom Daredevil padne až na úplne dno. Kingpin sa dozvedá jeho tajnú identitu a snaží sa (tradične) zničiť všetkých jeho blízkych. V tomto komikse je krásne ukázané, ako hlavný hrdina nebojuje len proti nepriateľom, ale občas ja sám proti sebe, proti svojim zásadám. Hlavné motto komiksu je: Nikdy to nevzdať. Taktiež si na svoje prídu tí, ktorí fandia projektu Super Soldier, teda príbehom so Supersérom, ktoré dostal napríklad Captain America. Born Again je dospelé čítanie, miestami trochu depresívne, ale stojí určite za to.

FF, Fantastic Four (2010)

Reed Richards v najťažšej situácii svojho života (Foto: i.ytimg.com)

Keďže sa blížilo päťdesiate výročie Fantastickej štvorky, bolo potrebné prísť s príbehom, ktorý bude perličkou tohto najstaršieho superhrdinského tímu od Marvelu. Úlohy sa zmocnil Jonathan Hickman v roku 2010 a bolo to dobré rozhodnutie. Mr. Fantastic chce vyriešiť všetky problémy, ktoré svet trápia. Táto úloha však prinesie viac zla ako dobra. Zakladá školu Future Foundation, v ktorej sú aj jeho deti Franklin a Valeria, aby sa o svet dokázal postupne lepšie postarať. Valéria je mimochodom inteligentnejšia ako jej otec, a to už je čo povedať. Po tom ako (SPOILER) zomiera Human Torch, na scénu prichádza Spider-Man, ktorý zastáva úlohu štvrtého člena tímu. Pri čítaní sa dočkáte najinteligentnejších bytostí, ale aj najstaršej rasy z Marvel univerza – Celestialov. Príbeh je natiahnutý na niekoľko čísel, no netreba sa ich báť. Dej sa kontinuálne vyvíja a nenudíte sa. Určite sa po čase stratíte medzi stránkami.

Avengers: Dissasembled (2005)

Pomôcť Avengerom prišiel takmer každý (Foto: 68.media.tumblr.com)

Chcete zažiť najtemnejší deň v histórii Avengers? Tak si musíte prečítať tento komiks od Briana Michaela Bendisa. A to aj, ak nechcete zažiť najtemnejší deň v histórii Avengers. Vidieť najmocnejších hrdinov sveta na kolenách, ktorí nevedia ako ďalej, je dychberúci zážitok. Je jasné, že uvidíme tradične veľký boj a veľa mŕtvych. Ale o tom tento príbeh nie je. Ako už naznačuje názov, tak dochádza k rozpadu veľkolepých hrdinov a to už samo osebe indikuje jedinečný príbeh. Rozhovory postáv o najobľúbenejších zážitkoch v pred rozpadom, emotívna posledná scéna komiksu a mnoho iného dotvára veľmi zaujímavý a miestami smutný príbeh.

Uncanny X-Force (2010 – 2012)

Vražedná jednotka v akcii (Foto: img15.deviantart.ne)

A poďme na ďalší ikonický superhrdinsky tím. Teraz budem hovoriť len o prvej knihe z tejto série od Ricka Remendera. Tím pozostáva z Archangela, Deadpoola, tzv. E.V.A., Fantomexa, Psylocke a Wolverina. Toto už však nie je obyčajný tým X-Menov. X-Force nemá absolútny problém prekročiť hranice pre úspešné splnenie misie. Vrátane morálnej dilemy, či niekoho zabiť alebo nezabiť. Boje proti odvekému nepriateľovi mutantov, Apocalypsovi, nie sú to jediné, čoho sa dočkáme. Prídu iné dimenzie, ale aj psychologické súboje hrdinov. A keď si už myslíte, že to nemôže byť lepšie, príde strana, na ktorej si Deadpool začne robiť žarty z Wolverina. To sa už začnete usmievať a Remenderov štýl si rýchlo obľúbite.

House of M (2005)

Rozhodovanie o živote Wandy Maximoff (Foto: roguewatson.files.wordpress.com)

Tento komiks, ktorý napísal, rovnako ako Rozpad Avengerov Brian Michael Bendis, odporúčam skôr už skúsenejším čitateľom. Je totiž nutné poznať značný počet postáv a aj určité časové línie Marvelu. Celý príbeh sa točí okolo Wandy Maximoff, ktorú skôr poznáte ako Scarlet Witch. Po veľkých výkyvoch jej osobnosti a nebezpečenstvu, ktoré predstavuje, sa X-Meni a New Avengers rozhodnú Wandu zabiť. Tá však pomocou svojich schopností pretvorí svet na taký, v ktorom svetu vládnu mutanti a ľudia sú zastrašovaní. Hrdinovia si v tomto novom svete začnú postupne uvedomovať, že niečo nie je v poriadku a tu začína tá pravá akcia. Z piatich komiksov v tomto rebríčku ide asi o najťažšie čítanie, no je zároveň pekné vidieť X-Menov, Nových Avengerov alebo Doctora Strangea pohromade. Toho sa vo filmoch nedočkáme asi nikdy.

Páčil sa vám tento vyber? Alebo máte iný obľúbený komiks od Marvelu? Čo sa vám zdá ikonické a mal by si to prečítať každý? 🙂

Juraj Grega

Som prívrženec superhrdinskej popkultúry. Komiksy, filmy, seriály a animáky to je moje. Nepohrdnem však ani dobrými spoločenskymi a digitálnymi hrami. Budem sa snažiť Vám priblížiť tento môj svet.
Juraj Grega

Najnovšie články od Juraj Grega (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.