Forever Alone BGG Edition: zaHRAda

Aké je to pestovať sad kvetov bez pomoci? (Foto: PoP-Cult Magazín)

Od vydania tejto hry vyrástlo už mnoho mrkiev, jahôd a rozkvitlo tisíce kvetov a stromov. Hra, v ktorej sa snažíte o to, aby ste vysadili čo najkrajší kvetinový záhon, sa už pomaly nahrádza inými hrami s rovnakou mechanikou. Dnes sa pozrieme aká je zaHRAda pri hre jedného hráča.

Zo škôlky s kvetmi si postupne beriete vhodné dieliky (Foto: PoP-Cult Magazín)

Začneme setupom. Ten je rovnaký ako pri hre viacerých hráčov. Rozložíme škôlku s kvetmi, zmontujeme malý fúrik a ten uložíme na koniec cestičky prebytočných dielikov s kvetmi. Vezmeme si bodovaciu tabuľku, oranžové a modré kocky na bodovanie, dva žetóny s mačkami. Náhodne vyberieme tri diely záhonov, z ktorého si dva vezmeme a položíme pred seba. Rovnako ako pri hre s protihráčmi musí byť jeden záhon otočený svetlou stranou hore a druhý tmavou stranou. Tretí diel záhonu umiestnime niekde na stôl, ten sa bude meniť spolu s vašimi dokončenými záhonmi. Poslednou vecou je zelená kocka záhradníka. Tú nastavíme na hodnotu 2 a umiestnime nad škôlku s kvetmi na počiatočnú pozíciu (označená jedným hracím panáčikom).

Vaše záhony sa postupne rozrastú a prinesú vám body (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra prebieha úplne rovnako ako pri klasickej hre s oponentmi až na jednu zmenu. Kocka záhradníka sa stále hýbe o 2 políčka dopredu, tým pádom stále využívate prvý a tretí rad/stĺpec. Okrem tejto zmeny sa nič zaujímavé nedeje. Pohnete záhradníkom a vyberiete si dielik kvetov zo škôlky, umiestnite ho na jeden zo svojich záhonov a idete ďalej. Pohnete kockou záhradníka, doplníte chýbajúce miesto v danom rade/stĺpci, vyberiete si vhodný dielik kvetov, umiestnite ho na záhon a zas to isté dookola. Hrá sa na 4 kolá, kedy po ukončení len zrátate body. Čím viac bodov máte, tým ste lepší. Yay?

Cieľom hry jedného hráča je získať čo najviac bodov a prekonať samého seba (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hre jedného hráča chýba interakcia, kradnutie dielikov, sťaženie úrovne hry alebo niečo, čo by simulovalo hráča. Pri sólo hre sa vám hlava zatočí skôr než prejdete jedno kolo s fúrikom. Vybrať dielik – uložiť – posunúť kocku – vybrať dielik – uložiť – posunúť kocku. Z hry sa vytratilo to, čo ju robilo zaujímavým – porovnávanie záhonov s protihráčmi a branie dielikov s kvetmi, aby ich nemohli použiť oni. Cottage Garden je skvelá a zábavná puzzle hra pre rodiny s deťmi, ktorých bavil Patchwork od rovnakého autora. Hru určite odporúčam len v hre s protihráčmi. Ja som sa pri sólo verzii nezabavil.

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)