Forever Alone: BGG Edition – Imperial Settlers

Vaše impérium ešte nikdy nebolo väčšie (Foto: PoP-Cult Magazín)

Pri tejto hre si stále spomeniem, že keby som si ju nekúpil, nenastavil kamery a nenatočil hrozne vyzerajúce video, možno by PoP-Cult ani nevznikol. Imperial Settlers sú teda sčasti mojou srdcovkou. No a dnes hrám práve ju.

Hra je pôvodne od poľského vydavateľstva Portal (ktorí nedávno oslávili 20 rokov na trhu). O českú mutáciu sa postarala spoločnosť REX hry, ktorá samozrejme prekladá aj väčšie či menšie rozšírenia práve pre túto hru. V základnej hre Settlers: Zrod Impéria máte na výber jednu zo štyroch frakcií (Japonsko, Rimania, Egypťania, Barbari), za ktorých staviate chrámy, trhoviská, budujete armádu a snažíte sa byť čo najlepšou ríšou. Hodnotia sa klasické a budovy vašej frakcie, ktoré sa transformujú do vašich víťazných bodov.

Pri rozkladaní hry pre jedného hráča si vlastne beriete iba dosku frakcie, za ktorú hráte. Proti vám je tzv. virtuálny hráč, ktorý využíva len bežné budovy. Vezmete si 2 karty svojej frakcie, 2 bežné karty a môžeme začať.

Rozloženie hry jedného hráča (Foto: PoP-Cult Magazín)

Hra má pri hre jedného hráča pár obmien v herných fázach. Vo fáze rozhľadu si, miesto toho, aby ste si potiahli 2 karty frakcie, ťaháte len jednu. Potom vezmete 4 bežné karty a jednu si necháte. Náhodne vyberiete jednu kartu, ktorú dáte virtuálnemu hráčovi, a vy máte možnosť vybrať si druhú zo štyroch kariet. Poslednú dáte zas virtuálnemu hráčovi. Tak aj on, aj vy máte 2 nové bežné karty. Rovnako funguje tento draft systém aj pri viacerých hráčoch. Vytiahnu sa karty a každý si postupne vyberie 2. V ostatných fázach sa pre vás nič nemení. Vy získate suroviny, postavíte si budovy, zničíte budovy protihráča, postavíte si lepšie, využijete akcie z karát a robíte to dovtedy, kým máte suroviny a kým vás to neomrzí. Virtuálny hráč tieto akcie nemá. Ak mu ostali „na ruke” nejaké karty, tie odložte bokom na jeho víťaznú kôpku.

Čím viac frakčných kariet, tým väčšia šanca na výhru (Foto: PoP-Cult Magazín)

Nasleduje útok virtuálneho hráča. V hre je 16 kariet útoku a každá má na sebe symbol suroviny. Útok prebieha nasledovne. Potiahnete si vrchnú kartu a skontrolujete symbol. Na vašich kartách (vpravo hore) je odmena za zbúranie budovy. Ak sa symbol na útočnej karte a bonus za zbúranie nezhodujú, budova vám ostáva. Ak sa ale symbol na útočnej karte zhoduje so symbolom na karte budovy, ste ohrození. Skontrolujte teda ďalšiu odkrytú kartu útoku. A ďalšiu, a ďalšiu, až kým neprídete ku kombinácii, ktorá sa zhoduje s bonusom za zbúranie karty (porovnáva sa stále len kombinácia novo odkrytej karty s predošlými). Ak zhodu nenájdete, budova vám ostáva. Protihráč ale útočí dvakrát, zopakujte to a všetky vaše zničené budovy mu dajte ako trofej k jeho budovám a začíname znova, fázou rozhľadu a produkcie.

Virtuálny hráč ničí vaše budovy (Foto: PoP-Cult Magazín)

Akonáhle skončíte svoj piaty ťah, nepriateľ zaútočí a vyhodnotíte straty, je koniec. Spočítajte karty na ruke virtuálneho hráča a porovnajte so svojimi frakčnými budovami. Ak ich máte rovnako alebo menej, je mi ľúto, prehrali ste. Ak ich ale máte viac ako AI, gratulujem, ste víťaz! Ako v každej hre, aj v tejto si môžete zrátať body a skúsiť to znova a lepšie.

Hra teda funguje skoro rovnako ako pri hre viacerých hráčov. Rozširujete svoju ríšu, hromadíte body. Avšak pri solo verzii mi veľmi chýbala akási dynamika. AI je obmedzené a 16 kariet nikdy nenahradí troch, alebo aj dvoch protihráčov. Pri tejto hre mi virtuálny hráč nesadol, no napriek tomu bola solo varianta vymyslená dobre. Nie je to ľahké, ale ani nemožné. Zamerajte sa na ničenie budov virtuálneho hráča a stavbu vašich frakčných budov, potom budete v suchu. Hra má za sebou už pár rozšírení, ktoré pridávajú frakcie napríklad Atlanťanov, alebo Aztékov. Hrali ste niekedy Imperial Settlers? Čo na to hovorte? 🙂

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.