Fallen Order je hra, na ktorú sme dlho čakali

Hovorí sa, že sa máme obliekať do práce akú chceme, nie akú máme. Preto stále nosím do práce moje Jedi nohavice. Star Wars sa počas približne štyridsiatich rokov stalo fenoménom a nájde sa len málokto, kto o tejto značke nevie. V polovici novembra vyšla ďalšia videohra, ktorá vás zavedie do vzdialenej galaxie a rozpovie iný príbeh. Príbeh Padnutého Rádu.

Postavte sa zoči voči Impériu (Foto: techradar.com)

Dej sa odohráva pár rokov po vyhlásení Rozkazu 66, ktorý mal vyhubiť rád Jedi. Všetci preživší Jedi sa ukrývajú. Cal sa nachádza na spustošenej planéte Bracca. Impérium využíva “mŕtve” lode, z ktorých získava materiál na nové Star Destroyery. Cal a jeho kolega dostanú úlohu opraviť zaseknuté klapky, počas čoho ich na planétu prídu navštíviť Sithskí inkvizítori, hľadajúci ostatky rádu Jedi. Zachráni vás štvorruký Greez a bývalá Jedi, Cere, ktorá vás zavedie na planétu, kde máte obnoviť svoje puto so Silou a znovu priviesť raz uznávaný rád Jedi k sláve. Počas toho ako vás loví Impérium.

Postupne prichádzate a preskúmavate nové planéty. Tie sú spracované perfektne. Od prvého momentu si hru obľúbite. Bracca ako planéta vesmírneho šrotu, kde nenájdete jedinú bylinku, až po Kashyyyk, kde žije každý mikroorganizmus a vy to cítite. Dokonale prepracovaná fauna a flóra planét. Malé krysy, ktoré na vás vyskakujú spod zeme, slimáky, sliziace všetko naokolo, rýchle letiace obrie netopiere, či prerastené pavúky a prastaré bytosti. Všetko toto dotvára pocit, že ste naozaj na inej planéte, v inom svete a riešite iné problémy. Tvorcovia si dali záležať aj na vašom vzhľade, keďže všade po svetoch sú rozhodené sci-fi debny s novým materiálom na poncho, skinom pre droida BD-1, či loď Mantis. Rovnako tak môžete nájsť nový materiál na svetelný meč, či súčiastky, ktorými si upravujete vzhľad a farbu vášho meča.

“Trust only in the Force” – Jaro Tapal (Foto: thedailybeast.com)

Postupne nemeníte len meč, ale aj droida. Váš pomocník BD-1 postupne získava rôzne updaty a dokáže napríklad zlaniť priepasť, vytiahnuť vás po lane naspäť, preprogramovať iných droidov a podobne. Všetko toto vám neskôr príde vhod. Ak sa ocitnete v situácii, kedy si neviete poradiť, BD-1 vás navedie správnym smerom, alebo vám zapne holografickú mapu, kde zaznačil všetky preskúmané oblasti.

Nielen droidi, ale aj postavy umocňujú zážitok z hrania. Jedi Majster Edo Cordova totiž nahral do BD-1 svoje poznatky o starých Zeffo bojovníkoch, ktorých skúmal a tak vám z času na čas vyskočí jeho nahrávka, hovoriaca o rozvalinách, alebo spôsobe využívania Sily. Občas natrafíte na cameo známejších postáv ako Obi-Wan Kenobi, Saw Gereera, či Tarfful, vodca odboja Wookiee bojovníkov. A keď už sme pri Sile, tú postupne získavate a znovu sa učíte základy ako Force Push, alebo Pull. Na to slúžia flashbacky Cala ako padawana, kedy si vlastne spomenie na to, ako ho jeho Majster učil veriť Sile. Okrem pohľadov späť ovláda Cal ešte jednu vec. Z určitých predmetov, ktoré sú rozhádzané po svetoch, dokáže vycítiť ich minulosť.

Počas hry vás sprevádza váš nový kamarát, BD-1 (Foto: variety.com)

Ako správny Jedi musíte vedieť kde a kedy meditovať. Na planétach sú rozmiestnené akési meditačné kruhy nabité Silou. Počas meditácie si viete oddýchnuť, načerpať nové sily a doplniť zásoby liečiacich stimpackov, ktoré po vás na povel hádže BD-1. To však spôsobí, že si oddýchnu aj vaši nepriatelia a nabehnete do miestnosti plnej Stormtrooperov. Pri meditovaní sa vám zobrazí aj strom zručností. Tam si postupne odomykáte nové útoky a nové schopnosti. Okrem toho slúžia meditačné miesta na uloženie hry.

Po všetkých týchto dobrých veciach nastáva čas na tie horšie. Hra sa mi na PlayStation 4 zdala byť miestami nevyladená. Pri prechode do iných oblastí mi hru načítavalo dosť dlho a niekedy mi ju rovno vyplo. Uloženú hru načítava rovnako dlho a to nie je dobré, keď máte pred prácou ešte pol hodiny na hranie a potom sa musíte ponáhľať. Miestami mi vadila aj prehnaná lineárnosť pohybu. Áno, Stormtrooperi dokážu byť výzvou, ale stále čakám na open-world zážitok v Star Wars. Keď hovorím o lineárnosti, veľmi ma vytáča ešte jedna vec. V každej hrobke, na každej planéte, aj na povrchu, aj pod povrchom sa nachádzajú šmýkačky. To naozaj? Áno, šmýkačka je asi najefektívnejší spôsob ako sa dostať zo skaly, či z poschodí, ale miestami sú tomu venované celé sekvencie. A viac planét. Viac planét by bodlo.

Napriek tomu je Star Wars Jedi: Fallen Order hrou, ktorú by som odporučil každému fanúšikovi Hviezdnych Vojen. Hra je nabitá akciou, rôznorodosťou prostredia a postáv. Počas hrania vás pri srdci zahreje nemálo momentov, keď si v duchu poviete: “Áno, toto som videl v seriáli.” Odhaľujete čo sa stalo za tie roky po Klonových vojnách, zisťujete minulosť svojich pobočníkov a čo je hlavné, stanete sa rytierom Jedi v čase, kedy budúcnosť Rádu závisí len od vás. Zapnite si svetelné meče, vypnite všetky komunikačné kanály a hurá skúmať.

Pozrite si aj prvú polhodinu hrania STAR WARS Jedi: Fallen Order.

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

0 thoughts on “Fallen Order je hra, na ktorú sme dlho čakali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.