Divné anime, dobré anime #4: Shokugeki no Soma

Nie len ostré nože sú kvalitným základom (Foto: IMDb.com)

Každý má rád jedlo. A netvárte sa, že nie. To, že jedlo nie je len o dobrej debate, príjemných večeroch a gurmánskom zážitku, sa môžete presvedčiť v dnešnom anime zo série Divné anime, dobré anime, ktoré sa v angličtine volá Food Wars.

Hlavným hrdinom seriálu je Yukihira Soma, ktorý spolu so svojim otcom/majiteľom pracuje v malej reštaurácii. Vedú v nej proti sebe veľa kulinárských súbojov o najlepšieho kuchára, ktoré sa v seriáli nazývajú Shokugeki.

Všetko zmení jeden návrh. Joichiro (Somov otec) mu oznámi, že odchádza variť do sveta a nevráti sa tak skoro. Synovi navrhne aby prestúpil na akadémiu pre najlepších kuchárov sveta – na prestížnu Totsuki Culinary Academy. Pri prestupovej skúške je jeho hodnotiacou Nakiri Erina, ktorá má tzv. božský jazyk, ktorý napriek nevýslovnému odporu voči Somovi podľahne a Soma sa dostáva do prvého ročníka.

(Foto: reelrundown.com)

Jeho plán je jasný. Stať sa najlepším kuchárom akadémie a obsadiť prvé miesto (first seat) v Totsukiho elitnej desiatke kuchárov. Tvrdo za svoj sen bojuje, pritom nezabúda a bojuje aj za svojich kamarátov, ktorí s nim študujú, bývajú a hlavne sa učia jeden od druhého. Kuchári nemajú jednoduchý život a postupne sa dostavajú cez prekážky k úspechu. Nemajú ani na výber. Zo všetkých prijatých študentov v ročníku ukončí štúdium len 1% študentov, ak vôbec.

Na Totsuki stretáva Soma bojazlivú Tadokoro Megumi, expertov na taliansku kuchyňu a bratov Takumi Isami Aldini, majstra v údení Ibusaki Shun, alebo geniálneho kuchára Tsukasa Eishi, ktorého jedlá prechádzajú hranice chápania a vnímania dokonalosti.

Kuchári sa väčšinou špecializujú na jednu kuchyňu, ale miešanie spôsobov príprav a úprava receptov vytvára z ich majstrovstva gurmánske eposy. Ich jedlo chutí tak skvelo, že by si niektorí roztrhali aj oblečenie. A toto prirovnanie nie je len tak náhodné.

Gastronomický orgazmus

Pocit naplnenia, objavenie nových chutí, slastné príchute či miešanie svetových kuchýň. To je hlavná myšlienka seriálu. Zvyšovať level až tak, že z jedla zažijete doslova orgazmus. Čo sa samozrejme darí postupne viac a viac. V seriáli sú jedlá predstavované nie len podľa vône a chuti. Jedlo vyzerá vizuálne tak príťažlivo, že máte chuť vybrať sa do najbližšieho obchodu na nákup a niečo podobné si pripraviť (a mnoho ľudí na internete sa o to samozrejme aj pokúša).

Dokonalosť dosiahneš, keď sa tvoje telo rozplynie v chuti (Foto: pinterest.com)

Hladný na prvý pohľad

Čo ma najviac zaujalo na tomto anime je vizuál. To, že sa autori skvelo pohrali so spracovaním jedál zistíte hneď, keď dostane instatný hlad z toho, čo vidíte. Napriek tomu, že sa v seriáli porcujú zvieratá, nevyzerá ich porciovanie tak drasticky a neodpudzuje divákov. Vysledné jedlá vyzerajú napríklad naozaj šťavnato a už je vám jasné, že len tak na sucho tú epizódu už nedopozeráte.

Čo je lepšie ako vizuálne spracovanie? Opisy chutí. Kým kuchári opisujú svoje ingrediencie a postup, dostanete veľmi podrobný opis chutí a pocitov od porodcov. Napríklad, že jedlo chutilo, akoby vás hladkali tisícky včielok, kúpete sa v mede, alebo že do vás utočia ryby s obrovskou umami silou. Pre informáciu, umami je piata základná chuť, ktorá sa definuje ako chuť ryby, vývaru z rias a morských plodov vo všeobecnosti.

Záver

Food Wars má 4 série s nerovnomerným počtom epizód. To však nemení fakt, že som bola pri ňom často hladná a hltala som epizódy jednu za druhou. Anime nechýbajú večné hádky, vtipné poznámky, uvedomenie si samého seba a hlavne dobré jedlo. Shokugeki no Soma sa po tomto zaujímavom zážitku stalo asi mojim najobľúbenejším anime. A odporúčam ho vidieť každému.

Anime Shokugeki no Soma dávam 10 sushi roliek z 10! 

DarkSites:

Najnovšie články od Ivana Tomečková (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.