Detaily, ktoré vám unikli pri sledovaní druhej a tretej časti z ôsmej série Game of Thrones

Vráťme sa na chvíľu do minulosti a pripomeňme si detaily z druhej a tretej časti ôsmej série Game of Thrones (Zdroj: cnet.com)

Čas letí ako voda a fanúšikovia sa v pondelok 6. mája dočkali už v poradí štvrtej časti z poslednej série seriálu Game of Thrones. Diváci jasajú a my s nimi, a to až natoľko, že sme „zabudli“ na detaily z konkrétnych epizód, tak ako sme vám ich priniesli pri tej prvej v tomto článku. Preto si teraz zhrnieme detaily a rôzne odkazy z druhej a tretej časti. 

Ak ste dané epizódy zatiaľ nevideli, odporúčame prečítať si iný článok z našej ponuky, pretože tento bude, pochopiteľne, obsahovať spoilery.

Detaily z epizódy A Knight of the Seven Kingdoms

Úvodné intro

O úvodnom intre sme písali už v predchádzajúcom článku, ale pri detailnejšom skúmaní intra pri druhej časti vidíme pár zmien. Jednou z nich je postup modrej farby, alias Nočného kráľa, keďže v prvej časti padol The Last Hearth (Posledná pevnosť). V intre pri druhej časti vidíme, že ľad postupuje ďalej. Zároveň pri zobrazení Winterfellu (Zimohradu) sú okolo neho zobrazené zákopy, ktoré majú slúžiť pri obrane hradu.

details you might have missed in Game Of Thrones Season 8 Episode 2
Porovnanie intro z prvej časti (vľavo) a z druhej časti (vpravo) (Zdroj: wikiofthrones.com)

Presah lojality

V úvode epizódy sa s Jamiem, ktorý prichádza na Winterfell, rozpráva kráľovná Daenerys. Nie je jediná, kto Jamiemu neverí, ale zastane sa ho Brienne. Jamie následne vysvetľuje prečo sa rozhodol opustiť rodinu a bojovať za sever slovami: „Pretože toto presahuje lojalitu. Ide o prežitie.“

Podobné slová mu adresovala samotná Brienne vo finálovej epizóde siedmej série keď pri rozhovore s Jamiem povedala: „K čertu s lojalitou. Toto presahuje naše rody, česť a prísahy.“

Arya a Gendry

Arya nám „vyrástla“, ale ešte predtým si prišla skontrolovať, či jej Gendry vyrobil zbraň, o ktorú ho poprosila. Pozorným fanúšikom neušiel fakt, že jednotlivé zábery boli natočené tak, ako v druhej sérii, keď sa Arya rozpráva s Gendrym.

details you might have missed in Game Of Thrones Season 8 Episode 2
Postoj tela Gendryho z ôsmej série (Zdroj: wikiofthrones.com)
details you might have missed in Game Of Thrones Season 8 Episode 2
Postoj Gendryho tela z druhej série (Zdroj: wikiofthrones.com)

Spojme naše rody

Áno, to čo sme predpokladali pri sledovaní prvej časti sa stalo skutočnosťou. Slová Roberta Baratheona z prvej časti prvej série: „Ja mám syna, ty máš dcéru. Spojme naše rody,“ sa potvrdili, aj keď nakoniec nešlo o Jofryho a Sansu.

It can’t get more Game of Thrones than this!
Arya v „horúcej“ scéne s Gendrym (Zdroj: wikiofthrones.com)

Rytier siedmych kráľovstiev

Kto pri tejto scéne nevyronil slzičku, má zrejme srdce z kameňa. Tak, alebo onak v nej je zachytený odkaz na knihu, ktorú vydal sám G. R. R. Martin s názvom Rytier siedmych kráľovstiev. Kniha zachytáva dianie 100 rokov pred tým, než čo sledujeme v seriáli, alebo aj v hlavných knihách a dozviete sa vďaka nej príbeh o Ser Duncanovi Tall a jeho panošovi Egg. Zaujímavosťou je, že Duncan je predkom spomínanej Brienne a Egg je zas starším bratom majstra Aemona.

HBO releases photos from Game Of Thrones Season 8 Episode 2
Rytierka siedmych kráľovstiev (Zdroj: wikiofthrones.com)

Predpoveď smrti Lyanny Mormont

V druhej časti sa odohráva scéna, kde sa Jorah rozpráva s Lyannou a radí jej, aby sa ukryla počas bitky s Nočným kráľom a jeho vojskom v krypte, čo ona odmieta. V závere rozhovoru mu povie vetu: „Veľa šťastia bratranec.“

Vždy, keď niekto niekomu v seriáli prial šťastie, následne zomrel. Napr.: Arthur Dayne povedal Nedovi Starkovi: „Prajem vám veľa šťastia v prichádzajúcej vojne.“ Výsledok: Arthur zomrel. Mance Nájazdník povedal Stannisovi rovnaké slová a zomrel tiež. Benjen Stark povedal Branovi a Meere v šiestej sérii: „Prajem vám obom veľa šťastia.“ Benjen zomrel v siedmej sérii pri záchrane Jona.

Pieseň Jenny of Oldstones

V závere epizódy zaspieva Podrick pieseň, ktorá síce v seriáli nezaznela, ale v knihách sa s ňou už fanúšikovia stretli. Jednou z teórii je, že ide o pieseň, ktorá je prepojená s rodom Targaryenov a obsahuje tiež aj proroctvo o Azor Ahai. Aj keď sme túto pieseň počuli v seriáli prvýkrát, meno Jenny of Oldstones sa objavilo v siedmej sérii, keď jeden z majstrov Citadely povie: „Podobá sa to práci Jenny z Oldstones,“ na čo mu druhý odpovie: „Šarlatánky, ktorá vyhlasovala nájazd Detí lesa.“

Detaily z epizódy The Long Night

Názov prequellu

Epizóda, v ktorej sa vo veľkolepej bitke stretnú živí proti mŕtvym, nesie názov The Long Night. Rovnako by sa mal volať aj prequell, ktorý má HBO vysielať už v roku 2020 a mal by sledovať dianie zo Západozemia, konkrétne obdobie Detí lesa a vznik Nočného kráľa a jeho neskoršej armády.

Vstávaj Sam!

Húfy mŕtvych útočia na Winterfell a zastaviť ich bolo nad sily Sama Tarlyho. Počas boja padá k zemi, kde mu Edd povie, aby z nej rýchlo vstal. Ide o odkaz na tretiu sériu, kedy sa preživší členovia Nočnej hliadky vracajú naspäť k The Wall (Múru), kde rovnako vysilený Sam padá k zemi a rovnako tiež ho Edd vyzýva, aby sa postavil a kráčal, ak chce prežiť.

Bodaj ostrým koncom

V scéne, kde Arya podáva Sanse zbraň, aby sa ochránila, sa Sansa ohradí, že nevie ako to používať. Na to jej Arya povie: „Bodaj ostrým koncom.“ To isté jej povedal Jon Snow, keď Aryii podával jej nový meč Ihlu: „Pravidlo prvé: Bodaj ostrým koncom.“

Arya bojuje tak, ako trénovala

Mnoho ľudí sa po zhliadnutí tretej časti sťažovalo, že nič nevidelo, pretože epizóda bola príliš tmavá. V jednej zo scén sledujeme ako Arya bojuje viacmenej po tme a s dlhou palicou, na konci ktorej má z obidvoch strán uchytené dračie sklo. Rovnako tak sa učila bojovať keď sa z nej mala stať Nikto. Po tme a s dlhou palicou.

Arya sa učí byť Nikto (Zdroj: wikiofthrones.com)

Lyanna zabije mŕtveho obra na mieste, kde zomrel Wun Wun

Počas bitky bastardov z konca šiestej série, sme mohli vidieť scénu, v ktorej obor Wun Wun pomáha Jonovi dostať sa do Winterfellu, pričom je následne zabitý Ramsayom. Podobná scéna sa odohráva aj v tejto časti, keď Lyanna zabije mŕtveho obra na rovnakom mieste.

Stretnutie Aryi a Melisandry

Počas epizódy sme videli, ako Arya bojuje s mŕtvymi, ale je to, rovnako ako pre všetkých, nad jej sily. Pri úteku sa dostáva do miestnosti, kde sa opäť stretne s Melisandrou. Spolu sa stretli už v tretej sérii, kedy jej Melisandra povedala proroctvo, že to bude práve ona, kto navždy zavrie oči hnedé, zelené a modré. Rovnako jej predpovedala, že sa ešte stretnú.

Scéna, v ktorej zomrie Nočný kráľ, v sebe skrýva niekoľko odkazov

Mysleli sme si, že je po všetkom, že Nočný kráľ zabije Brana a týmpádom aj celý svet. V jednej chvíli to vyzeralo tak, že sa predsa len naplní jedna z teórií, že Bran je Nočným kráľom, pretože už to vyzeralo tak, že Nočný kráľ sa pred Branom pokloní. Ale jeden skok a bolo po Nočnom kráľovi.

Zabila ho Arya, tak ako jej to predpovedala Melisandra a dýkou, ktorú jej daroval Bran na tom istom mieste, ako ho aj zabila. Išlo o rovnakú zbraň, ktorou sa pokúšali zabiť Brana ešte v prvej sérii.

Veľkú symboliku pri tejto scéne má miesto, a to nie len v zmysle geografickom. Arya bodla Nočného kráľa presne do miesta, do ktorého ho pred tisícmi rokmi bodli Deti lesa, pričom sa následne stal Iným.

Aj keď to v jednej chvíli vyzeralo, že Nočný kráľ Aryu zabije, nestalo sa tak. Arya si totiž v rýchlosti prehodila zbraň z ľavej ruky do pravej, čo rozhodne nikto nečakal. Fakt, že to dokáže, sme mohli vidieť v 4. časti siedmej série, kedy Arya cvičí s Brienne a tento „trik“ tam spraví tiež, dokonca viackrát.

Detaily zo štvrtej časti ôsmej série Game of Thrones vám prinesieme čoskoro. 

Zdroj: wikiofthrones.com

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.
Dominik Cenkner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.