Ďalšiu regeneráciu Doctora si zahrá Jodie Whittaker

Pána času v seriáli Doctor Who si už čoskoro zahrá Jodie Whittaker (Foto: geektown.co.uk)

Osamelý pán času túlajúci sa vesmírom v modrej policajnej búdke sa opäť regeneroval. Hoci sa fanúšikovia seriálu Doctor Who na tento moment už mesiace tešili, neskrývali obavy pred zmenou, ktorú mal priniesť.

Aj pri tejto regenerácii podal aktuálny Doctor hereckú štafetu svojmu nástupcovi. V posledných týždňoch pred odhalením nového predstaviteľa boli horúcimi kandidátmi na túto rolu herci Kris Marshall, Richard Ayoae či dokonca Eddie Radmayne. Pána (alebo teda pani? dámu?) času si nakoniec zahrá herečka Jodie Whittaker.

35-ročnú herečku sme mohli vidieť aj po boku 10. Doctora Davida Tennanta v seriáli Broadchurch (Foto: metro.co.uk)

Jej obsadenie v role pána času rozpútalo divoké debaty. Po viac než päťdesiatich rokoch sa na obrazovkách prvýkrát ako hlavná predstaviteľka objaví žena. Je všeobecne známe, že fanúšikovia seriálu Doctor Who (Whovians) majú so zmenami problém – čo je vcelku absurdné berúc do úvahy povahu seriálu. S touto zmenou sa však mnoho Whovianov („prekvapivo“ najmä mužov) nedokáže vyrovnať vôbec – aspoň také sú reakcie na internetových fórach. Nedá sa im diviť, veď ženský Doctor? Čo bude ďalej? Ženskí reálni doktori? Ženskí piloti? Ženskí vedci? ŽENSKÉ ŽENY?!

Ale teraz vážne. K obsadeniu Jodie Whittaker sa vyjadril aj aktuálny predstaviteľ pána času Peter Capaldi: „Každý, kto pozná prácu Jodie Whittaker, vie, že to je báječná, osobitá a šarmantná herečka. Predovšetkým má aj veľké srdce, vďaka ktorému dokáže túto špeciálnu rolu zahrať. Bude fantastickým Doctorom.“ Na adresu negatívnych komentárov zavtipkoval svojím statusom na Twitteri aj Matt Lucas, ktorý v súčasnosti stvárňuje Doctorovho veselého spoločníka Nardola„Absolútne zúrim. Nedokážem uveriť, že do roly Doctora obsadili človeka.“

Seriál Doctor Who sa neustále mení a vyvíja – to isté platí aj pre hlavného hrdinu (Foto: facebook.com)

Či už bolo obsadenie Jodie Whittaker správnym rozhodnutím alebo nie dokážeme posúdiť, až keď ju v role Doctora skutočne zažijeme. Avšak podľa mňa nezáleží na tom, či Doctora stvárni muž, žena či pre mňa-za mňa pes. (To ale nie je zlý nápad… Petícia za psieho Doctora!) Záleží na tom, ako sa daný herec či herečka s touto rolou popasuje a stotožní. Seriál Doctor Who sa už pol storočia snaží ľudí poučiť, aby boli novým a neznámym veciam čo najviac otvorení a privítali ich s roztvorenou náručou.

Pre tých, ktorí ešte stále pohybujú o zmene pohlavia hlavného hrdinu, je tu na záver krátke zamyslenie. Vieme, že na Gallifrey (teda rodnej planéte Doctora) to funguje inak ako u nás. Možno tam majú 22 pohlaví. Možno už Doctor prestriedal šesť z nich a my sme o tom ani nevedeli. Koniec koncov, je to (fiktívny) mimozemšťan, ktorý sa môže regenerovať na úplne čokoľvek. Tak prečo nie na ženu.

Magdaléna Dzinová

Milovníčka sci-fi a fantasy, ktorá ešte stále čaká na svoj list z Rokfortu. Jej snom je stretnúť Doctora a cestovať v TARDIS, aby si konečne mohla pozrieť všetky filmy a seriály, na ktoré vraj nikdy nemá čas. A áno, aj vesmír by popri tom chcela spoznávať...

Najnovšie články od Magdaléna Dzinová (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.