Človek, vyberám si teba!

Pikachu si ide za svojim (Foto: imdb.com)

Pokémon: Detektív Pikachu je nostalgickým návratom do minulosti. Do sveta, v ktorom každý z nás chcel mať vlastného pokémona. Ako sa však tvorcom podarilo s touto nostalgiou popasovať?

Hlavným hrdinom príbehu je Tim Goodman (Justice Smith), ktorý vyrastal u babky v malom meste a pracuje ako poisťovací agent. Až dovtedy, kým mu nezazvoní telefón, v ktorom mu polícia oznámi, že sa stala nešťastná tragédia, pri ktorej umrel jeho otec. Tim odchádza do mesta, v ktorom žil a pracoval jeho otec – legendárne mesto Ryme City. Už na začiatku svojho pobytu si uvedomuje, že je to tu iné, než bol zvyknutý. V tomto meste Pokémoni žijú zjednotení s ľuďmi, sú z nich partneri a tak neexistujú žiadni tréneri alebo súboje. Tim sa stretáva s poručíkom Hide Yoshidom (Ken Watanabe), ktorý mu objasní, čo všetko sa stalo a dá mu kľúče od bytu jeho otca.

Keď Tim prichádza do obytnej budovy, všetko je akési divné. Prvýkrát sa stretáva s mladou reportérkou Lucy Stecens (Kathryn Newton) a jej Psyduckom. Lucy sa ho pýta čudné otázky a tak radšej odchádza. Prichádza do bytu, v ktorom panuje atmosféra spomienok na všetko, čo tu Tim zažil ešte ako malý chlapec. Zo spomínania ho vytrhne až divný zvuk, ktorý ho zavedie do otcovej kancelárie. To čo nasleduje, poznáte už z traileru. Správne, prvýkrát sa stretáva s Pikachu (Ryan Reynolds)! Dôležitú úlohu v príbehu zohráva otec myšlienky zjednotenia Howard Clifford (Bill Nighy) a jeho syn Roger Clifford (Chris Geere), ktorí sú v názore na Pokémonov úplne odlišní.

Tim a Lucy sa vydávajú hľadať Timovho otca (Foto: imdb.com)

Tim a Lucy sa snažia prísť na to, kde mohol otec zmiznúť. Tim totižto neverí, že otec zomrel. Vydávajú sa po stopách všetkého, čo by im pomohlo.  Dostávajú sa do rôznych potýčiek s políciou ale aj pouličným gangom a pokémonmi.

Celý príbeh sa zamotáva a ako sme už na to trochu zvyknutí, tí čo boli zlí sú dobrí a naopak, čo sa veľmi často očakáva od najväčších hollywoodskych trhákov, a to aj keď je film natočený podľa hernej predlohy. Príbeh sa napriek takejto čiastočnej predvídateľnosti rozvíjal postupne a v každej sekvencií sme sa dočkali nejakej akcie. Tú dopĺňa  skvelý humor, ktorý neurazí hádam nikoho.

Pokémonov si pamätám najmä vďaka myšlienke byť ich najlepším trénerom. V príbehu mladého Tima mi preto chýbal jeho vzťah k Pokémonom, keď bol ešte dieťa. Hoci tento vzťah nie je hlavnou myšlienkou filmu, no doplnilo by to osobnosť samotného Tima. To že ich má naozaj rád, zisťujeme len podľa toho, že má v otcovom byte “trénersku izbu” s tématikou Pikachu.

Prepracovaní Pokémoni ako z nášho sveta (Foto: imdb.com)

A čo pokémoni?

Musím povedať, že som si rozdelila Pokémonov na dve veľké skupiny. Prvá sú chlpatí, väčšinou rozkošní Pokémoni ako napríklad samotný Pikachu, Eevee alebo Growlithe. Druhú skupinu tvorili pre mňa až strašidelne vyzerajúci Pokémoni. Charizard, Bulbasaurus alebo Cubone. Ich grafické spracovanie bolo naozaj skvelé. Podobali sa na zvieratá, ktoré boli ich reálnou predlohou.  Napriek tomu, že sa vo filme objavilo vraj 54 pokémonov, mala som pocit, že je ich tam naozaj málo.

Keďže som “odchovaná” na seriáli, chýbali mi legendárne hlasy pôvodných pokémonov. Okrem Pikachu je ich vo filme počuť pomenej no aj tak nezabudnem na legendárne Squirtle, Squirtle!, ktoré som najprv nespoznávala práve pre moju seriálovu zaujatosť. Som rada, že sa nezmenilo legendárne Pika Pika! nášho hlavného hrdinu Pikachu.

Tak sa zatváriš, keď uvidíš realistického Charizarda vo filme (Foto: imdb.com)

Hodnotenie na záver

Film do kín prilákal mnoho fanúšikov rôznych vekových kategórií. Najväčšie zastúpenie mali pravdepodobne tí, ktorí Pokémonov sledovali už v detstve. Na mnohých bolo vidno, že sa doňho prišli na chvíľu vrátiť (v kine nás bolo dokopy dvadsať a všetci sme boli dospelí). Pokémon: Detective Pikachu si ma získal svojim grafickým spracovaním, tématikou a návratom do detstva. Príbeh bol pre mňa trochu predvídateľný. Dôvod, prečo Pikachu rozpráva sa dozvieme až v závere. Tento záver však pokazilo nájdenie Timovho otca, ktoré mi pripadalo ako glorifikácia jeho osoby. Preto odo mňa film Detektív Pikachu získal 8 Pokébalov z 10.

DarkSites:

Ivana Tomečková

Okrem klasickej seriálovej tvorby miluje anime, mangu a počúva K-pop. V jej watchliste nechýba Game of Thrones, Black Mirror, Naruto či Bojack Horseman. Trpí nykrofóbiou a v hraní hier na Xbox je zatiaľ totálny noob. A niekedy aj pečie koláčiky!
DarkSites:

Najnovšie články od Ivana Tomečková (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.