Catan Hvězdoplavci – porovnanie a recenzia

Osadníci z Catanu odštartovali inváziu spoločenských hier. Keď sa v roku 1995 dentálny technik Klaus Teuber rozhodol vymyslieť a vydať hru, určite nepredpokladal takýto globálny úspech. Koncom októbra vydavatelia z Albi vo svojom videocaste ohlásili príchod staro-nového Catanu, prvýkrát v češtine. Ako sa zmenil pôvodný dizajn v hre Catan Hvězdoplavci?

Staro-nový dizajn

Hra Catan Hvězdoplavci (orig. Starfarers of Catan) vyšla v roku 1999. Až 20 rokov neskôr sme sa dočkali revízie celej grafiky a komponentov. Hre sa zmenili pravidlá, herný materiál, ale najväčšou zmenou prešiel herný plán. Rovnako ako pri klasickom Catane, kde si ostrov môžete nadizajnovať podľa seba, sú tu dostupné vesmírne sektory s tromi planétami. Každá z nich je iná a produkuje jednu z piatich základných surovín – jedlo, tovar, karbón, palivo a rudu. Každá z nich má na sebe symbol, podľa ktorého je potrebné rozmiestniť žetóny s číslami. Tie samozrejme nevidíte, pretože priestor ešte nie je zmapovaný. Aj to hre pridáva k celej tej atmosfére objavovania. Medzi týmito žetónmi sú ukryté ešte žetóny pirátskych a zamrznutých planét, ktoré je potrebné dobyť, či teraformovať.

Kolonizačnými a obchodnými loďami skúmate neprebádaný vesmír (Foto: PoP-Cult Magazín)

Zmena nastala aj v budovaní. Namiesto stavby osady alebo mesta je k dispozícii stavba kolonizačnej a obchodnej lode. Práve vďaka nim skúmate neprebádaný priestor, staviate kolónie a budujete si obchodné vzťahy s inými, mimozemskými obchodnými federáciami. Cena za postavenie ostala nezmenená, teda ak ste v klasickom Catane postavili mesto za dve karty obilia a tri kamene, v Hvězdoplavcoch si vesmírny prístav postavíte za dve potraviny a tri karty karbónu. Lode môžete budovať len vo voľných prístavoch. Vylepšiť si môžete aj vašu materskú loď. Dostavať môžete palivové články, ktoré vám pomôžu prekonať väčšie vzdialenosti, delá, potrebné pre boj s pirátmi, alebo zväčšiť skladové kapacity, aby ste pomohli teraformovaniu planét a obchodným stykom.

Obchod je základom úspechu

Keďže je táto hra rovnako ako predchodca založená na istej dávke náhody a štatistiky, obchod je veľmi dôležitou súčasťou hry. Neťaží vám planéta a súrne potrebujete rudu či potraviny? Skúste sa opýtať svojich protihráčov, či naozaj nepotrebujú tie prebytočné karbóny, ktoré máte na ruke. Ak neuspejete ani u nich, môžete obchodovať a meniť karty s “bankom” avšak v horšom kurze.

S novými surovinami prichádzajú nové možnosti (Foto: PoP-Cult Magazín)

Akčné karty vystriedali stretnutia a obchodníci

Priebeh hry je z veľkej časti rovnaký ako má Catan. Hod kockami a ťažba surovín z daných dielikov ostalo. Pribudol medzikrok, v ktorom si potiahnete ďalšie náhodné karty z balíčku zásob. Nasleduje obchod a stavba a po nej pribudol ďalší krok. V hre Catan Hvězdoplavci na nás z krabice pozerajú 4 veľké materské lode. Tie v sebe ukrývajú 5 guľôčok rôznych farieb, ktorým sú pridelené čísla 0-3. A presne tieto guľôčky sú dôležité pre ďalší krok, pretože udávajú vzdialenosť, ktorú môžete prejsť vašimi obchodnými a kolonizačnými loďami. Počas pohybu môže nastať náhodná udalosť stretnutia. Zaútočia na vás piráti, alebo stretnete obchodníka federácie, s ktorým môžete obchodovať a na výmenu niečo dostať. Ďalší prvok, ktorý dodáva hre pocit objavovania tajomného vesmíru.

Vylepšením materskej lode zvýšite šance svojim transportérom (Foto: PoP-Cult Magazín)

V konečnom dôsledku je hra Catan Hviezdoplavci perfektnou náhradou za klasický Catan, ktorý vás po 10 rokoch hrania omrzel. Nemusíte sa učiť iné pravidlá, pretože základ už máte. Veľkosť škatule kompenzuje kvalita insertu, kde má všetko svoje miesto. Menší problém je však v hráčoch, keďže si hra požaduje troch až štyroch hviezdoplavcov. Ak ale organizujete hrania, s počtom nebudete zvádzať boj.

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.