Čas Hrdinov II – Čas na kvalitnú, domácu, fantasy zmesku

Pre mňa je poviedka nie len mojím najobľúbenejším žánrom, považujem ju za kráľovský žáner. Na pár stranách vykresliť postavy, ich charaktery, pozadie, myslenie, k tomu ešte prostredie, zápletku aj vyvrcholenie deja… Kým iní autori majú stovky, ba až tisíce strán, poviedkári nanajvýš pár desiatok. To chce majstra. A predstavte si napchať tam ešte aj svoj vlastný fantasy svet. Ako si s touto výzvou poradili slovenskí autori a autorky nám predvádza zbierka poviedok Svet Hrdinov II.

Že je toto zlatá éra geekov a nerdov snáď netreba povedať. Žánrom sci-fi a fantasy sa darí ako snáď nikdy predtým a to platí v literatúre rovnako ako v hernom svete. Autori a autorky na celom svete využívajú nekonečné možnosti, ktorí tieto žánre ponúkajú a hrajú sa v nich s témami a zápletkami, o akých sa kedysi ani nerozmýšľalo. A domáci za nimi veru v ničom nezaostávajú. Najčerstvejším dôkazom je práve zbierka Čas Hrdinov II, ktorú som za posledný týždeň púšťal z rúk vlastne len kvôli spánku, práci a presunu z bodu A do bodu B, keď sa nedalo čítať.

Predstavuje trinásť známych, menej známych aj úplne nových autorov i autoriek v širokom spektre tém a fantasy subžánrov. Môžete sa tešiť na hypnoticky drsný príbeh princezny drakobijky, Červenákovsky tradičnú historickú fantasy, nejakú tú urban fantasy, pakty s diablom… no skrátka z každého rožka troška. Pestré prostredia i charaktery, drsne i ľahko, vážne i s humorom.

Či máte radi drakov, príšery, meče, démonov, hrdinov, či tých zlých… nájdete si tu to svoje (Foto: PoP-Cult Magazín)

V zbierke prevládajú ženské autorky, ktoré sa pera chytili naozaj majstrovsky a pokiaľ kohokoľvek z vás držia akékoľvek predsudky, môžete sa ich rovno zbaviť. V drsnosti ani priamosti nijak nezaostávajú. Všetky poviedky v zbierke nesú túto spoločnú črtu, ktorá je známkou našej éry. Kým najtradičnejšie fantasy diela zvykli zachovávať akúsi rozprávkovú alebo mytologickú atmosféru, dnešné diela chytia čitateľa za vlasy a hodia ho priamo do sveta bez servítok a nálepiek. Ak mám byť úprimný, mne to takto vyhovuje. Vojna je vojna, príšery sú príšery. Nemá zmysel baliť dej do vatičky.

Medzi autormi zbierky sa nájdu známe aj neznáme tváre (Foto: fandom.sk)

Naši fantasy spisovatelia a spisovateľky myslia podobne a tak aj v tejto zbierke nebudete len čítať o drakoch, ktorí lietajú na oblohe a pália mestá. Budete cítiť páľavu z ich ohňa, smrad spálených tiel. Vykresľovanie atmosféry je tu špičkové a budete cítiť strach, zhnusenie, odpor, bolesť i utrpenie… všetky emócie, ktoré cítia postavy na stránkach, prenesú autori a autorky aj na vás. Za to skladám klobúk a ukláňam sa. Vplyvom kinematografie, hier a seriálov už nie je také jednoduché vytvoriť atmosféru a zároveň udržať balans medzi opisom a dejom. Viacero poviedok sa nieslo vo veľmi drsnom duchu, kde sa nešetrilo slovami ani realitou, nikdy ste sa však neocitli za pomyselnou čiarou, kde už je to redundantné.

Moja obľúbená poviedka tohto diela je Vae Victis od Ivany Molnárovej Dubcovej. Príbeh skupinky žoldnierov, ktorí na bojisku tesne pred smrťou uzavreli pakt s diablom a ten im prepožičal ďalších šesť životov pod podmienkou, že budú páchať nesmierne zločiny a zverstvá. Až sa im životy minú a naozaj umrú, všetka bolesť, ktorú spôsobili sa im stonásobne vráti a ich utrpením sa diabol nasýti. Je to poviedka plná mimoriadne grafického násilia, neustále vyvoláva zhnusenie a odpor k postavám a predsa im človek tak trochu fandí v ich snahe vyviazať sa zo zmluvy, aj keď si nič viac nezaslúžia ako jej naplnenie. Autorka nijak nešetrí surovosťou ani ohavnými skutkami, hlavné postavy budete nenávidieť, ale aj tak ste s nimi na každom kroku.

Ak by som mal zhrnúť svoje dojmy, prevažuje asi prekvapenie. Prekvapenie, že taká silná všehochuť všetkého možného mi zabrnkala na struny. Ja som vyberavý zlobor a do svojho močiara si prinášam pomerne úzke spektrum kníh. Ešte v mojich kníhkupeckých časoch som sa nevedel vžiť do kože kolegýň, ktoré radovo čítali všetko, čo malo aspoň trochu suchú tlačiarenskú farbu. Čítali to s vášňou a radosťou bez ohľadu na autora, žáner či dej. Ja som opatrnejší čitateľ a keby niektoré poviedky zo zbierky boli románmi, sám od seba by som po nich asi nesiahol. Na svoju vlastnú škodu. Iste, s niektorými textami som sa stotožnil viac, s inými menej. Ale poviedky boli napísané umne a vybrané veľmi starostlivo. Nech už obľubujete akýkoľvek subžáner fantasy, zbierka Čas Hrdinov II vám padne na úžitok. Moja poklona autorom, moja poklona zostavovateľom. Ak poviedky predstavujú smer, akým sa uberá domáca fantasy literatúra, tak sa teším na to, čo budúcnosť prinesie. 

Adam Čížik

Starý zatrpknutý idealista a rojko, pred svetom uteká do sveta počítačových hier, kníh a občasne aj filmov a seriálov. Veľký milovník histórie, military, rockovej aj metalovej muziky, starých amerických áut, a hlavne dobrých príbehov. Väčšinou ho nájdete ponoreného v nejakej single player hre, sem-tam, vyjde z ulity a vbehne na bojiská Battlefieldu 1 a 5, prípadne zahrá niečo coop alebo vytiahne dvadsaťstennú kocku a ponorí sa do Dungeons&Dragons.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.