Carpe Diem – Kde sa krv, prach a chaos bojiska snúbia do dobrého príbehu

Carpe Diem je skvelým vojenským sci-fi dielom (Foto: PoP-Cult Magazín)

Žáner science fiction sa od svojich koreňov podstatne zmenil. Či už berieme do úvahy Julesa Vernea a jeho Cestu na Mesiac alebo filmové prvotiny z 50-tych rokov, kedy vládol v žánri optimizmus. Ľudia verili v dokonalú budúcnosť, čo je už takmer za rohom. Časom prevládla racionalita a pesimizmus a budúcnosť vidíme ako dystopickú, katastrofickú, či nijakú. Robert Fabian vo svojich knihách vytvára svet krvi, prachu, chaosu bojiska, vysokokalibrových zbraní, svet vojen ale aj bratstva, aké môže byť skuté len v preliatej krvi. Vitajte v subžánri military sci-fi, vitajte v Carpe Diem!

Porter je vcelku obyčajný menší zločinec žijúci vo štvrti South Side, v mesačnom meste Landsberg. Keď ho policajná razia nachytá pri kúpe nelegálnych zbraní dostane na výber: Tvrdý trest v soľných baniach alebo koloniálna armáda. Prikývne na to druhé s prísľubom, že dostane teplé miesto štábnej krysy. To sa ale veľmi rýchlo mení na tú najhoršiu možnú nočnú moru. Porter odchádza na Mars ako radový pešiak Námornej Pechoty – Mariňák. Spolu s kopou ďalších nešťastníkov šliape červený prach základného výcviku, strelnice, vojenských manévrov, tréningu boja v stave beztiaže. On a banda bezmenných regrútov sa menia na dobre zohratú mašinériu a keďže koloniálny vesmír je podobný našej Zemi – plná neustálych ruvačiek a konfliktov – mariňáci čoskoro vyrážajú do boja. Stretnú sa s nepoznanou divokou prírodou utajovanej planéty ale predovšetkým s ľudskými protivníkmi počas povstania na planéte Esperanza. Tam prvýkrát okúsia aj prítomnosť čohosi záhadného, čo presahuje naše zmysly a vnímanie času…

Kým príbeh sa zdá v podstate banálny, je to jedna z mojich najobľúbenejších scifi kníh. Doslova pol knihy sa skoro nič neudeje ale strany som aj tak hltal. Autor evidentne vie svoje remeslo a vie o čom píše. Na žiadnej strane nešetrí detailami a vy, ako čitatelia, sa dokážete dokonale vžiť do kože Portera. Jeho očami vidíte prach cvičiska na Marse, jeho nohami prešliapete nekonečné míle, jeho prstom stláčate spúšť ľahkého guľometu. Trpezlivá oddanosť detailom, hocijako bezvýznamným, je neuveriteľná, avšak práve to robí Fabianove knihy výnimočné. 

Porterov príbeh pokračuje v knihách Semper Fi a Dies Irae, kde sa Mariňáci stretnú s novým protivníkom, s niečím nepoznaným, neopísateľným, našimi zmyslami takmer neobsiahnuteľným a nekonečne strašným. Pokračovania sú už menšieho formátu aj rozsahu ale oddanosť detailom a predovšetkým schopnosť vykresliť dej tak, aby čitateľ ostal členom deju, ostáva. Okrem týchto kníh som čítal aj Fabianovu kultovku Mariňáci a vo všetkých knihách prevládala uchvacujúca podobnosť v tom, že dej som vždy videl len očami postáv. Iste, takto pracuje väčšina prozaických diel, ale prítomnosť (akéhokoľvek) rozprávača takmer vždy dáva čitateľovi pocit nadradenosti nad postavami. Predsa len vidíte a viete viac. Fabian ma dokázal vtesnať výhradne do Porterových očí a mnohokrát spolu s ním stláčate spúšť a srdce vám prudko búši aj keď nevidíte dobre svoj cieľ. Aj keď neviete čo to je. 

Príbeh Portera a jeho jednotky prechádza tromi knihami a ja s nádejou očakávam štvrtú (Foto: PoP-Cult Magazín)

Okrem spomínaných kladov je nutné vyzdvihnúť aj podrobnú znalosť vojenského jazyka, zbraní, techniky či taktiky. Autor dobre pozná súčasný vojenský svet a na základe neho dokázal veľmi dobre odhadnúť a načrtnúť budúci vývoj. Autonómne bojové vozidlá, beznábojové strelivo, bojové prilby využívajúce rozšírenú realitu. Ak ste nadšencami do zbraní, nájdete si v jeho knihách to svoje.

Carpe Diem je ideálne ľahké čítanie. Dynamický dej, kvalitné opisy, drsná atmosféra a v konečnom dôsledku nevšedná zápletka. Bez ohľadu na to, či máte radi vojenskú sci-fi alebo nie, kniha nebude zlou voľbou. Robert Fabian je právom obľúbený autor a dokazuje, že aj so zdanlivo priamočiarou dejovou líniou dokáže zobrať dych a prilepiť vás ku knihe.
Semper Fi!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.