Ako vyzerá Divočina u vás doma?

Na online prezentácii stoloviek Albi Game Day patrila chvíľa aj rýdzo českej hre Divočina. V nej zbierate a vykladáte karty, spájate ich vytvárate kombinované útoky a za všetky karty získavate body. Ako sa Divočine páčilo u nás?

Po otvorení na vás zo škatule zakričí kopec kariet. Každý druh živočícha obsahuje tri karty samíc, tri karty samcov, tri karty alfa členov stáda a jedného “žolíkového” člena stáda (označený korunou), ktorý sa môže rátať ako jeden z ľubovoľných predošlých typov. Počas hry môžete vyložiť jedinca (jednu kartu), pár (dve karty), alebo stádo (tri karty). Každá z príšer má určitú schopnosť, ktorú pri vyložení môžete využiť. Treba však rátať aj s tým, že pri vyložení páru, alebo stáda sa efekt tejto schopnosti zvýši. Samozrejme môžete vyložiť dvoch samcov alebo dve samice či alfa členov, čo nemá dopad na efekt kariet. Avšak pri spájaní rôznych typov kariet sa vám na konci hry priráta viac bodov, ktoré sú potrebné na výhru. Každý živočích má iný efekt a počas hrania môžete súperom ich stáda rozdeľovať, vašich jedincov spájať či ukradnúť od súpera. Divočina je rýchla hra, ktorá ale vyžaduje istú dávku stratégie.

Z malej škatuľky sa dá vybaliť aj riadna divočina (Foto: PoP-Cult Magazín)

Na hre sa mi páči spracovanie nielen  veľkosťou hry, ale aj grafikou. Každý druh je iný, avšak tu to tvorcovia vzali na ďalšiu úroveň, pretože grafika na kartách sa líši aj od toho, či je to karta samca, samice alebo alfu. Rovnaké črty príšer ostávajú, no menia sa v detailoch ako počet očí, hláv, jazyk a podobne. To dáva vizuálu peknú diverzitu. Hra je prenosná, škatuľka malá a viete ju vziať na chatu, na dlhšie cesty alebo na rýchlu hernú rodinnú návštevu. Divočina je určená pre troch až piatich hráčov čo podporujú aj efekty na kartách. Jedna hra vám zaberie približne pol hodinu čo vám dáva priestor zahrať si ju viackrát za jeden večer.

Farebné značenie kariet vám poskytne prehľad vo vyložených kartách (Foto: PoP-Cult Magazín)

Aby som hru zhodnotil, Divočina je veľmi dobrým základom pre väčšie strategické hry. Pri vykladaní kariet musíte uvažovať koľko a aké typy kariet vyložíte. Rovnako myslieť na to, aby ste si nejaké karty nechali aj na ruke a zabránili tak prípadným negatívnym efektom od protihráčov. Pomocné a prehľadové karty sú písané veľmi jednoducho, rovnako ako pravidlá, ktoré nájdete len na jednej A4. Na druhej strane pravidiel máte prehľad všetkých živočíchov a vy si tým pádom presne viete zrátať, čo by váš protihráč mohol mať na ruke. Hru odporúčam každému, kto sa cez kartové hry chce dostať do väčších strategickejších hier ako Tapestry alebo Lords of Hellas (aj keď tie sa hrajú úplne inak). Rovnako, ak vás už veľké sedemhodinové strategické sedenia omrzeli, skúste nechať vašu hlavu oddýchnuť pri tejto Divočine.

Gabriel Horváth
Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.