Ako prežiť v Metre?

Strach o vlastný život a nedostatok munície (Foto: origin.com)

Píše sa rok 2033. Moskva je po jadrovom útoku a povrch je zamorený rádioaktivitou a zmutovanými príšerami. Všetci sa skrývajú a snažia sa prežiť apokalypsu, no stále sú však takí, ktorí musia občas vyjsť von a prehľadávať povrch. Vitajte v Metre.

Obálka navádza atmosféru postapokalyptického diela (Foto: google.sk)

Dielo ruského spisovateľa Dmitriho Glukhovského vyšlo prvýkrát online v roku 2002. Knižnej podoby sa dočkalo až o tri roky neskôr. V roku 2009 vyšlo pokračovanie s názvom Metro 2034 a v roku 2010 sa prvýkrát dostalo aj na pulty našich predajní.

Arťom, ktorý stráži hranicu svojej stanice, raz mimo služby stretne stalkera (vojaka, ktorý pravidelne chodí na povrch) a ten ho pošle na ich základňu. Cestou sa Arťom stretáva a zoznamuje s celým metrom a jeho politickým rozdelením. Obchodnícka Hanza, stanice komunistov, ale aj fašistická základňa. Okrem týchto hrozieb sa taktiež v metre hýbu mutanti, ktorí s plánom hlavnej postavy miestami zatočia, a tak si hrdina musí hľadať iné cesty.

Atmosféra Metra je špecifická a presne tá robí knihu takou zaujímavou. Deti v slumoch sa hrajú s nábojmi, ktoré sú neskôr použité na streľbu alebo si za ne kúpia jedlo. Hoci to tak môže pôsobiť, séria Metro nie je len lacným sci-fi dielom. Hlboké myšlienky, taktika a morálne rozhodnutia hlavnej postavy, dopĺňajú túto knihu o dávku emócií. Séria Metro je uzavretá voľným pokračovaním – knihou Metro 2035.

Mapa je identická s reálnou mapou moskovského metra (Foto: PoP-Cult Magazín)

Metro sa dočkalo aj videohry. Dokonca viacerých. Atmosferický skvost od vývojárov 4A Games a vydavateľov THQ vyšiel pre používateľov Xbox a PC v roku 2010. Naratívna zložka je obohatená o neustále strety so zmutovanými monštrami. Tie môžete buď zastreliť, alebo ich potichu obchádzate.

Plynové masky a radiačné obleky sú samozrejmosťou (Foto: google.sk)

Čítali ste Metro 2033? Hrali ste hry? Čítali ste aj pokračovania? Napíšte nám do komentárov. 🙂

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Najnovšie články od Gabriel Horváth (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.