Ako prežiť v Metre?

Strach o vlastný život a nedostatok munície (Foto: origin.com)

Píše sa rok 2033. Moskva je po jadrovom útoku a povrch je zamorený rádioaktivitou a zmutovanými príšerami. Všetci sa skrývajú a snažia sa prežiť apokalypsu, no stále sú však takí, ktorí musia občas vyjsť von a prehľadávať povrch. Vitajte v Metre.

Obálka navádza atmosféru postapokalyptického diela (Foto: google.sk)

Dielo ruského spisovateľa Dmitriho Glukhovského vyšlo prvýkrát online v roku 2002. Knižnej podoby sa dočkalo až o tri roky neskôr. V roku 2009 vyšlo pokračovanie s názvom Metro 2034 a v roku 2010 sa prvýkrát dostalo aj na pulty našich predajní.

Arťom, ktorý stráži hranicu svojej stanice, raz mimo služby stretne stalkera (vojaka, ktorý pravidelne chodí na povrch) a ten ho pošle na ich základňu. Cestou sa Arťom stretáva a zoznamuje s celým metrom a jeho politickým rozdelením. Obchodnícka Hanza, stanice komunistov, ale aj fašistická základňa. Okrem týchto hrozieb sa taktiež v metre hýbu mutanti, ktorí s plánom hlavnej postavy miestami zatočia, a tak si hrdina musí hľadať iné cesty.

Atmosféra Metra je špecifická a presne tá robí knihu takou zaujímavou. Deti v slumoch sa hrajú s nábojmi, ktoré sú neskôr použité na streľbu alebo si za ne kúpia jedlo. Hoci to tak môže pôsobiť, séria Metro nie je len lacným sci-fi dielom. Hlboké myšlienky, taktika a morálne rozhodnutia hlavnej postavy, dopĺňajú túto knihu o dávku emócií. Séria Metro je uzavretá voľným pokračovaním – knihou Metro 2035.

Mapa je identická s reálnou mapou moskovského metra (Foto: PoP-Cult Magazín)

Metro sa dočkalo aj videohry. Dokonca viacerých. Atmosferický skvost od vývojárov 4A Games a vydavateľov THQ vyšiel pre používateľov Xbox a PC v roku 2010. Naratívna zložka je obohatená o neustále strety so zmutovanými monštrami. Tie môžete buď zastreliť, alebo ich potichu obchádzate.

Plynové masky a radiačné obleky sú samozrejmosťou (Foto: google.sk)

Čítali ste Metro 2033? Hrali ste hry? Čítali ste aj pokračovania? Napíšte nám do komentárov. 🙂

Gabriel Horváth

Knihy, komiksy, filmy, spoločenské hry a figúrky. Toto všetko zbieram a pohľad na moju poličku úprimne bolí. Kvôli nedostatku miesta. Ak totiž mám na výber medzi hrami, alebo komiksami, poličku neriešim. Možno by mi pomohla TARDIS...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.