13 vecí, ktoré vám zrejme unikli pri sledovaní prvej časti poslednej série GoT

Fakty, ktoré ste pri sledovaní premiérovej časti zrejme nepostrehli (Foto: her.ie)

Presne 525 dní trvalo od konca poslednej časti siedmej série až po premiéru prvej časti ôsmej série jedného z najúspešnejších seriálov súčasnosti – Game of Thrones. Celý svet sa 14. apríla dočkal „začiatku konca“. Ak ste premiérovú časť sledovali, možno vám uniklo zopár skutočností, o ktorých si napíšeme v nasledujúcich riadkoch viac.

Ak ste prvú časť ôsmej série Game of Thrones zatiaľ nevideli, prosím, vyberte si radšej iný článok z našej ponuky, nakoľko tento obsahuje spoilery.

1. Nové intro

Áno, nové intro si nevšimol len človek so zrakovým problémom, ale všimli ste si aj jeho detaily? Napr. po prvý krát je v ňom zobrazená „Last Hearth“, alebo ak chcete Posledná Pevnosť rodu Umberov, ktorí nedopadli práve najlepšie. Taktiež v detailoch na prstenci okolo Slnka môžeme vidieť vyobrazenie, ako „prebudený“ Viserion ničí Múr, alebo udalosti z Red Wedding.

2. Bran šplhá po stenách Winterfellu, rovnaká hudba a rovnaké správanie Aryi

Ak si dobre pamätáte, v prvej časti prvej série môžeme sledovať Brana, ktorý šplhá po stenách svojho domova, pričom zazrie prichádzajúceho kráľa Roberta Baratheona so svojím sprievodom. V úvode prvej časti ôsmej série sledujeme chlapca, ktorý sa tiež snaží vyšplhať na strom, aby videl prichádzať vojsko Nepoškvrnených spolu s kráľovnou Daenerys a Jonom Snowom. Dokonca v pozadí počuť rovnakú hudbu a Arya robí presne to, čo aj v úplne prvej časti – schováva sa v dave.

3. Jon Snow sa víta s Branom Starkom

V okamihu, keď Jon uvidí Brana, zoskočí z koňa, príde k nemu a pobozká ho na čelo. Je to odkaz na scénu z prvej série, keď sa Jon lúčil s Branom pri odchode na Múr. Bran bol vtedy v kóme, Jon vošiel do jeho izby a povedal: „Môžeme ísť niekedy za Múr, ak sa nebudeš báť.“ Následne ho pobozkal na čelo a na žiadosť Catelyn Stark odišiel.

4. Winterfell je váš

Daenerys nie je na Severe vôbec vítaná. A pocítiť jej to dala aj Sansa, keď úplne chladno povedala vetu: „Winterfell je váš, vaša výsosť.“ V prvej sérii, keď na Winterfell dorazil kráľ Robert, tak ho Ned Stark vítal rovnakými slovami, aj keď to myslel oveľa vľúdnejšie, „Dávam pozor na Server, výsosť. Winterfell je váš.“

Takýmito slovami privítal Ned Stark kráľa Roberta Baratheona (Foto: hbogo.sk)

5. Jon a Arya sa objímajú

Áno, prvá časť ôsmej série bola na motívy známej relácie Pošta pre teba. Množstvo postáv sa zvítalo, medzi niektorými bola stena daná preč, medzi inými nie. Došlo aj na očakávané stretnutie Jona a Arye. Rovnako ako v prvej sérii, aj tu mu Arya skočila do náručia.

6. Možný odkaz na postavu, ktorú v predošlej sérii stvárnil Ed Sheeran

Známy spevák Ed Sheeran sa objavil v Game of Thrones počas siedmej série, v ktorej si zahral postavu vojaka v službách Lannisterovcov. Fanúšikovia sa nevedeli zhodnúť, či prežil, alebo zomrel počas bitky s Daenerysiiným vojskom a jej drakmi. Prvá časť ôsmej série nám zrejme ponúkla odpoveď na túto otázku. V bordeli Bronn rozpráva dievčatám o vojakovi menom Eddie, ktorý je ryšavý a zo spomínanej bitky sa mal vrátiť so spálenou tvárou bez viečok. Možno sa takouto cestou chcel seriál narýchlo rozlúčiť s jednou z postáv.

Director Jeremy Podeswa defends Ed Sheeran's cameo in Game of Thrones Season 7 premiere
Ed Sheeran v siedmej sérii Game of Thrones (Foto: wikiofthrones.com)

7. Cerseiin plán na vraždu bratov

V bordeli ešte ostaneme. Milostnú chvíľku, ktorú si mal užiť Bronn mu prekazil Qyburn, pobočník kráľovnej Cersei, ktorý za ním prišiel, aby ho poveril špeciálnou úlohou. Zabiť Tyriona a Jamieho. Čo je dôležité dal mu k tomu kušu, ktorou Tyrion zabil na konci štvrtej série svojho otca Tywina.

details you might have missed in Game Of Thrones Season 8 premiere
Qyborn podáva Bronnovi kušu, ktorou bol zabitý Tywin Lannister (Foto: wikiofthrones.com)

8. Cersei pije víno

V siedmej sérii vidíme pri scéne, kde Tyrion ide sám presviedčať Cersei, aby poslala vojsko na sever, že si Tyrion naleje pohár vína. Ponúkne aj Cersei, ale tá odmieta. Tyrion z rozhovoru zistí, že Cersei je tehotná, čo mu aj sama potvrdí. V prvej časti ôsmej série už ale víno pije, navyše, keď na súkromné stretnutie prichádza Euron Greyjoy, a povie jej: „Spravím ti malého princa,“ Cersei nahodí nemý výraz. Žeby potratila?

details you might have missed in Game Of Thrones Season 8 premiere
Cersei s pohárom vína (Foto: wikiofthrones.com)

9. Jon jazdí na drakovi, ktorý nesie meno jeho otca

Aké symbolické. Aj táto scéna, v ktorej Jon jazdí na drakovi zaručene spôsobila, že sme na seriál čakali tak dlho. Práca s efektami však tvorcom vyšla a my sme si mohli Sever pozrieť z výšky. Áno, ešte k menám drakov. Keď Daenerys „porodila“ draky, dala im mená: Drogon (podľa Khal Drogo), Viserion (Viserys Targaryen) a Rhaegal (Rhaegar Targaryen), ktorý, ako už vieme, je otcom Jona Snowa.

Jon Snow had two big moments in the first episode and fans went nuts
Jon Snow a jeho prvá jazda na drakovi (Foto: wikiofthrones.com)

10. Gendry a Arya zrejme splnia prianie Roberta Baratheona

V úplne prvej časti sme mohli vidieť scénu, ktorá sa odohrala v kryptách Winterfellu. Robert v nej prosí Neda, aby sa stal jeho pobočníkom. Pri tom vysloví vetu: „Spojme naše rody. Ja mám syna, ty máš dcéru,“ pričom sme si všetci mysleli, že narážal na Joffreyho a Sansu. Ako už vieme, Joffrey nebol jeho syn, ale za to „ľavoboček“ Gendry áno. Žeby nakoniec predsa len došlo k naplneniu jeho priania?

11. Ned Stark nestihol splniť sľub, spravil to zaňho Sam Tarly

V druhej epizóde prvej série Ned, pri lúčení s Jonom, povedal vetu: „Nabudúce, keď sa stretneme, poviem ti pravdu o tvojej matke,“ ale keďže bol Ned popravený, svoj sľub už nenaplnil. Jon sa napriek tomu dozvedel pravdu z úst jeho najlepšieho kamaráta Samwella, ktorý mu vysvetlil, že je to práve Jon, kto má právoplatný nárok na železný trón.

12. Dielo Nočného kráľa

Počas jednotlivých častí sme často pri zmienke o Iných a Nočnom kráľovi nachádzali symbol, ktorý sme mohli vidieť aj v závere premiérovej epizódy. Jedna z teórií hovorí, že symbol sa až príliš podobá na znak rodu Targaryenov, čo môže odkazovať na to, že sám Nočný kráľ, ktorého mimochodom hrá slovenský herec Vladimír Furdík, je z tohto rodu. Pravdu sa snáď dozvieme v ďalších častiach, alebo v knihách.

details you might have missed in Game Of Thrones Season 8 premiere
Symbol, ktorý zanecháva Nočný kráľ už od začiatku seriálu. Tentokrát k vytvoreniu použil Neda Umbera a jeho rod (Foto: wikiofthrones.com)

13. Bran sa stretáva s Jamiem Lannisterom

Koniec premiérovej časti nám priniesol aj príchod Jamieho na Winterfell a čo čert nechcel, ako prvého vidí Brana, ktorého sotil z hradnej veže ešte na konci prvej časti prvej série, pretože ho videl, ako si užíva so svojou sestrou Cersei. V nasledujúcej časti sa preto môžeme tešiť na konfrontáciu nielen medzi Jamiem a Starkovcami, ale taktiež aj s Daenerys, ktorej zabil otca.

Zdroj: wikiofthrones.com

Dominik Cenkner

Život je tak krátky. Zomriem s pocitom, že som nestihol pozrieť všetky medicínske seriály sveta, ktoré mám tak rád. A to nehovorím o ostatných seriáloch. A filmoch. A videohrách. Život je krátky.
Dominik Cenkner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.